Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 11.12.2023

Město podporuje projekt technického muzea

01.10.22

Autobus Karosa RTO LUX. Foto sbírky RMVM

Představitelé města a Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě se dohodli na budoucí spolupráci v rámci projektu Technické muzeum Pardubického kraje ve Vysokém Mýtě, které by mělo vzniknout v areálu bývalé zemědělské školy v ulici Kpt. Poplera. „S Pardubickým krajem jsme se před časem dohodli a část areálu, konkrétně pozemek s hřištěm za školou, jsme převedli na město. Chceme tam vybudovat poměrně rozsáhlé sportoviště,“ řekl starosta František Jiraský. Větší část areálu si Pardubický kraj ponechal pro stavební školu a regionální muzeum.

 

Část areálu bude i nadále využívat stavební škola a v další části by po rekonstrukci mělo vzniknout muzeum zaměřené na technické památky, které bude plnit funkci kulturního a kreativního centra celokrajského významu. „Město tento záměr vítá, protože dojde ke zvýšení atraktivity města, zvýší se cestovní ruch a umožní vznik nových pracovních příležitostí. Proto jsme se s ředitelem muzea dohodli, že uzavřeme memorandum o spolupráci, ve kterém budou stručně shrnuty hlavní oblasti budoucí spolupráce,“ řekl starosta. Spolupráce mezi městem a technickým muzeem se bude týkat akcí pro veřejnost, podpory výuky žáků základních škol i například zapojení dobrovolných hasičů do údržby a propagace hasičské techniky.

 

Vysokomýtské regionální muzeum dlouhodobě trpí nedostatkem prostor, proto usilovalo o nové. Tím, že muzeum získá část areálu, se jeho potřeby naplní. „Projekt by měl pomoci s prostory a zároveň by měl přispět k tomu, že se muzeum bude více profilovat jako technické muzeum Pardubického kraje. Má to svoje opodstatnění, protože ve Vysokém Mýtě máme Muzeum českého karosářství a další technické sbírkové předměty, jako hasičské stříkačky, autobusy... Kraji se myšlenka technického muzea zalíbila, proto nás vybídl, abychom podali žádost do projektu kulturních a kreativních center,“ řekl Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

 

Smlouva o spolupráci je součástí podávané žádosti. „V polovině září se odevzdala žádost a přibližně v půlce října by měl Pardubický kraj vědět, jestli náš projekt uspěl,“ dodal Jiří Junek. Podle nastavených pravidel dotace by měl být projekt dokončen v roce 2025.

 

Autobus KAROSA RTO LUX. Foto sbírky Regionální muzeum Vysoké Mýto