Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 11.12.2023

Muzeum českého karosářství

09.02.09

Budova soudu

Rekonstrukce a následné komplexní využití budov bývalého soudu a vězení na náměstí Přemysla Otakara II. přinese zdejším obyvatelům i návštěvníkům rozšíření nabídky kulturního a společenského vyžití. Hlavním úkolem rekonstrukce je vdechnout těmto chátrajícím budovám život. Vznikne zde Muzeum českého karosářství, svoje nové působiště nalezne Městská galerie a infocentrum.

 

 rop-nuts-rgb.jpg                                                                                                 eu-investice-do-vasi-budoucnosti-plnobarevna-rgb.jpg   


 
 
 
Rekonstrukcí objektu dojde k záchraně kulturní památky zcela prvořadého významu uprostřed města. Jde o poslední „mrtvé“ domy s vazbou přímo na náměstí.
Objekt bývalého soudu je v dezolátním stavu. V 80. letech zde byla započata rekonstrukce budovy pro účel městské knihovny. Zůstalo však pouze u počátečních bouracích prací, byla realizována nevhodná konstrukce krovu a některé statické práce. Vnitřní trakt má vybourané veškeré klenby.
Budova vězení je v zachovalém intaktním stavu. Vězeňské cely byly využívány jako depozitáře Regionálního muzea (1.np) dále jako sklad civilní obrany (2.np). V suterénu jsou prostory vlhké a zanedbané. Budova byla dříve omítnuta – jak to dokládá segment omítnuté střešní římsy. V současné době má budova fasádu z režného lomového kamene. Podkrovní prostor je prázdný.

Projekt neskrývá ambice pro vznik nového kulturního centra ve středu města. Nedochází pouze k rekonstrukci stávajících objektů, ale vytváří se i moderní přístavba – prostor, který si expozice Muzea českého karosářství vynucuje a zaslouží. Nejen náplň budovy, ale také vlastní architektura bude jasně prezentovat změnu uprostřed města.

pdf Studie Muzea českého karosářství Josefa Sodomky od Projektil architekti s. r. o. 76.31 Mb

interier1_s_hlavici_copy.jpg

kamera1_zalidnena_pes_copy.jpg


muzauta01.jpg muzauta02.jpg


vm_infohala_080729_02.jpg
 
 
 
 
 
Vizualizace projektu: Muzeum českého karosářství, autor: robust architects

 

vystava 01 vystava 02
vystava 04 vystava 05
schema 01 schema 02
cela 06 cela 221 - vrchol