Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 28.11.2021

Prioritou bude školský areál

26.03.04

 

Prioritou bude školský areál

 

 

 

   Vysokomýtské zastupitelstvo schválilo na veřejném zasedání letošní rozpočet města. Počítá se s výdaji 252 miliony korun a příjmy ve stejné výši.

 

První letošní jednání zastupitelstva se v únoru zaměřilo na výběr laureátů výročních ze za rok 2003, středeční zasedání na projednání rozpočtu.

 

Na úpravu komunikací

 

   Jeho jednotlivé kapitoly a položky byly obsahem několika jednání mj. v radě města, zastupitelé se s konstrukcí rozpočtu seznámili předem. K některým bodům se rozvinula diskuze směřující k ujasnění navrhovaných položek. Zaznělo například doporučení neposkytnout organizaci Naděje finanční příspěvek. „Nedat Naději příspěvek, to není zcela objasněno v návrhu,“ upozornil člen zastupitelstva Václav Šeda.

 

   V diskuzi se ujasnilo, že Naděje dostane peníze od kraje, který má na tyto podpory od státu 17 milionů korun a má s penězi hospodařit tak, aby se na Naději dostalo. Několikrát zaznělo ujištění, že krajský radní Josef Janeček tuto záležitost uhlídá, tím město nebude muset poskytnout Naději dva miliony korun. „Na zařízení, která nejsou naše, opravdu nemáme, navíc jsme v objektu Naděje něco opravili,“ glosoval starosta Bohuslav Fencl. „Pro Naději to není situace nová, je v ní každoročně, vždy žádá o projekty a zda je dostane, se dovídá v květnu či červnu. V Naději jsou z tohoto systému docela vyčerpáni,“ přidal některé postřehy místopředseda Martin Krejza.

 

   Zastupitel Otakar Klíma se zajímal, kam konkrétně půjde částka 2,5 milionu korun stanovená na úpravu komunikací. Vedoucí odboru plánování a regionálního rozvoje radnice Oldřich Pavelka odpověděl, že část výdajů „spolkne“ úprava chodníků na Drábech: „Ale rovněž úprava komunikací v Domoradicích, které tam jsou ve velmi špatném stavu, pak třeba na Sportovní ulici ke stadionu.“ Na některých úsecích se počítá s podílem podnikatelských subjektů.

 

   Člen zastupitelstva Augustin Andrle poznamenal, že částka 150 tisíc korun navržená na podporu mládeže a sportu je malá. „Položka se určitě ještě během roku zvýší, třeba v loňském roce se rozdělilo 900 tisíc korun,“ kontroloval starosta Bohuslav Fencl.

 

 

Rozpočet vše neobsáhne

 

   Všechny potřeby města se do rozpočtu nevejdou, mj. v oblastech, jenž potřebují každoročně hodně peněz ; to je i letošní případ. K prioritám patří dostavba školského areálu, s jehož uvedením do provozu se počítá v září. Je slíbena dotace státu, další část výdajů je nutné zajistit. Rozpočet uvádí celkové příjmy 252 milionů korun, výdaje ve stejné výši. Stranou nezůstanou vesnické části.

 

Rozpočet Vysokého Mýta počítá s částkou 15 milionů korun na dostavbu školského areálu. Ve výdajích například nechybějí příspěvky na bydlení, služby a územní rozvoj, ale také na jmenovaný areál, který bude potřebovat 28,5 milionu korun.

 

 

Orlické noviny, 26. března  2004