Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 28.11.2021

Špidla na studenty při závodu nestačil

28.04.04

Až hluboko ve startovním poli skončil Vladimír Špidla při včerejším pětikilometrovém "Běhu s premiérem" ve Vysokém Mýtě. Špidlu, který přijel do Pardubického kraje podpořit šance sociálních demokratů před volbami do Evropského parlamentu, porazila při závodě dobrá osmdesátka vysokomýtských středoškoláků.

Premiér od rána objížděl města na Svitavsku a odpoledne dorazil do Vysokého Mýta. Poblíž startu závodu sice stály modrožluté vozy sociální demokracie, které nyní křižují zemi před blížícími se volbami, Špidla ale vynechal politické projevy a jako sportovec se soustředil jen na výkon v běhu.
"Hlavně abychom si nerozbili kolena, nebo si někdo nenatrhl achilovku," přál si před začátkem závodu premiér.
A jako správný sportovec se šel před závodem rozběhat. Když ale společně s ochrankou vyrazil od plaveckého bazénu poklusem do středu města, řadu přihlížejících lidí tím dost zarazil.
"Vysvětlili mu vůbec, že poběží společně s dětmi? Čekají na něj za rohem a on najednou vyběhne sám," podivovala se starší žena. Do bílého trička a červených trenýrek oblečený premiér se ale za chvíli vrátil.
"Doufám, že skončím tak druhý třetí," tvrdil před začátkem závodu Špidla.
Valná většina z tři sta šedesáti školáků ho ale krátce po startu vyvedla z omylu. Jen se ozval výstřel, politika předehnaly desítky běžců a nechaly ho za sebou. Mladší ročníky ale běžely jen jeden z dvouapůlkilometrových okruhů, které vedly přes tři městské brány.
Přesto už v cíli několik minut odpočíval vítěz pětikilometrového závodu Mikuláš Rychtařík, když se Špidla teprve objevil v cílové rovince. "Přitom jsem se vůbec nešetřil, ale i tak mám pocit, že mě předběhla snad stovka dětí," přiznal v cíli.
Čtyřiapadesátiletý Špidla ale nijak pomalu neběžel. Na trať se s ním vydal i jeden ze členů ochranky a do cíle dorazil na první pohled docela schvácený.
"Ještě že jsem vyhlásil i soutěž veteránů, ve které premiér zvítězil. I když žádnou podmínku, že musí vyhrát, si dopředu nestanovil," řekl organizátor závodu Augustin Andrle.

MF DNES, 28. 4. 2004
Autor: JIŘÍ TŮMA