Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Výstava Má vlast cestami proměn – příběhy domova

10.02.22

Foto archiv Cestami proměnNárodní putovní výstava Má vlast cestami proměn – příběhy domova putuje již 13 let po České republice. Představila lidem přes tisíc míst, která prošla proměnou. Prostřednictvím poutavých příběhů a fotografií prezentuje stav před rekonstrukcí a po ní. Každý rok shlédne plakáty s proměnami přes 3,5 milionu lidí. Od 14. února do 28. února bude výstava k vidění na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. Spolupořádá ji město Vysoké Mýto a společnost VYSOKOMÝTSKÁ KULTURNÍ, o. p. s. 

 

Proč si zvykneme na rozbité ploty a chodníky, neupravená zákoutí a nepořádek a někteří nadávají, místo aby věci napravili? A na druhou stranu, proč si tak málo vážíme lidí, kteří se pustí do oprav a zkrášlování svého okolí…takové úvahy a potřeba děkování vedly Drahomíru Kolmanovou a její přátele k založení výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova. Výstava má od počátku za cíl několik důležitých věcí: Ukazuje, jak zkrásněla nejrůznější místa po celé naší vlasti, inspiruje ostatní k péči o své okolí a všímavému životnímu postoji, přivádí návštěvníky do méně známých míst a v neposlední řadě nás učí fotit „před proměnou“, abychom si s odstupem času uvědomili, jak krásná věc se nám podařila. Především však děkuje realizátorům jednotlivých proměn za jejich laskavou péči a nezměrné úsilí, které vkládají do své práce a tím zvelebují domov nejen svůj, ale i ten náš, společný.

 

První ročník výstavy byl zahájen v roce 2009 v Praze na Vyšehradě. Staroslavné místo naší historie poté hostilo výstavu každoročně. Vyšehrad samotný prošel v posledních letech rozsáhlou obnovou a každoročně také představuje jednu ze svých proměn. Je to ale především památné místo našich dějin, které stálo na počátku rozkvětu českých zemí. Vzešel z něj i symbol výstavy – kamenné Srdce vlasti, nalezené při výkopu pro vltavskou vodu k závlaze parků – tedy propojení Vyšehradu a Vltavy. Srdce si každý rok při slavnostním zahájení nového ročníku předávají zástupci hlavních partnerských krajů, končícího a začínajícího ročníku. Každý kraj má navíc své vlastní srdce. Všechna srdíčka jsou každoročně zkontrolována profesorem Janem Pirkem, který zhodnotí, zda dobře prospívají a sílí spolu s tím, jak jejich kraje krásní.

V průběhu let se jako partneři zapojili do výstavy všechny kraje České republiky, Ministerstvo kultury i Ministerstvo pro místní rozvoj a záštitu poskytuje Senát ČR. Podpora formou spolupráce přichází z řady dalších spolků a státních i soukromých organizací. Výstava zůstává krátce po zahájení v Praze, pak se rozdělí do krajských kolekcí a rozjede po nejrůznějších koutech naší vlasti. Vidět ji můžete na náměstích velkých měst, na návsích obcí a vesnic, na hradech, zámcích, nádražích. Každý rok ji mohou zájemci spatřit na více než stu místech. Řada z nich hostí kolekci svého kraje každý rok, ať již v daném ročníku vystavují svou proměnu či nikoliv.

 

Proměny současného i předchozích ročníků jsou zveřejněny na webových stránkách www.cestamipromen.cz. Můžete zde hlasovat pro nejlepší proměnu stávajícího ročníku. Tři vítězné proměny, které obdrží v hlasování největší podporu, získají ocenění na slavnostním zahájení nového ročníku v Praze na Vyšehradě. Spolu s nimi jsou vyhlášeny také nejlepší proměny, které zvolí odborná porota pod vedením pana arch. Josefa Pleskota.

 

Pro letošní proměny můžete hlasovat do 30. 4. 2022.

 

Tereza Zatřepálková, Cestami proměn, z. s.

 

Foto archiv Cestami proměn, z. s.

 

Foto archiv Cestami proměn Foto archiv Cestami proměn