Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Stavební rozvoj Vysokého Mýta v roce 2021

25.01.22

Foto Aleš FelgrPřipravené městské stavební akce proběhly v uplynulém roce podle investičního plánu a jejich realizaci zásadně neovlivnila ani situace kolem koronavirové epidemie. „V uplynulém roce jsme nejvíce finančních prostředků vynaložili na investice a opravy školských budov, veřejných prostranství a komunikací,“ řekl starosta František Jiraský. Největší stavební akcí byla revitalizace území bývalých kasáren, která spolu s rekonstrukcí Vraclavské ulice představuje největší investici do veřejného prostoru.

 

Úpravy veřejných prostranství
V roce 2021 město zahájilo revitalizaci území bývalých kasáren, které jako poslední neupravený prostor připomínalo dobu sovětské okupace ve Vysokém Mýtě. Uprostřed lokality bude multifunkční sportoviště s umělým povrchem vhodné pro basketbal, fotbal či badminton. Doplní ho kůlové hřiště a běžecká dráha. Pod parkovištěm podél ulice Prokopa Velikého bude uložena akumulační nádrž na zadržení dešťové vody pro závlahu zeleně, a kromě ní bude v lokalitě retenční nádrž, která bude sloužit pro záchyt většího množství dešťové vody a její postupné vypouštění do kanalizace.

 

Opravy školských budov
S prostředky investovanými do veřejných prostranství byly srovnatelné také náklady do oprav školských budov. Na obou stupních Základní školy Javornického proběhla kompletní rekonstrukce sociálních zařízení, na prvním stupni Základní školy Jiráskova město obnovilo sportoviště a na druhém stupni provedlo první etapu opravy elektroinstalace.

 

Mezi významné investice loňského i letošního roku se řadí také půdní vestavba v podkroví dolní budovy základní umělecké školy. „Tato stavba byla vyvolaná technickým stavem střechy, která byla v nevyhovujícím stavu a stejně by se musela opravit. A protože má škola nedostatek učeben, využili jsme podkrovní prostor k rozšíření učeben,“ řekl starosta.

 

V Mateřské škole Slunečná pokračovala další etapou rekonstrukce elektroinstalace a všechny pavilony byly kompletně připojeny do veřejné kanalizace.

 

Foto Aleš FelgrPéče o městské památky
V uplynulém roce pokračovala obnova městských památek, které jsou součástí hradebního opevnění, opravou střechy a krovu na velké věži Pražské brány. S jejím dokončením se počítá v polovině tohoto roku, aby se před hlavní turistickou sezonou mohla otevřít veřejnosti. V minulosti již byla opravena Choceňská věž, malá věž a spojovací most Pražské brány, střechy obou věží, sokl Litomyšlské brány a střecha zvonice.

 

Investice do sportovní infrastruktury
Kromě školního hřiště u Základní školy Jiráskova město vloni investovalo do rekonstrukce sportovního hřiště za rybárnou. Vedle hřiště vybudovalo chodník, který vede k původnímu přístřešku, a postavilo nové oplocení. Na novém umělém povrchu lze hrát tenis, volejbal, nohejbal a minikopanou. V cykloareálu na Vinicích a v lesích směrem na Podrážek vznikly dvě nové trailové tratě. Zbývá poslední trail, který čeká na odbahnění Malého Chobota. „V tomto území jsme postupně vybudovali traily, pumptrack, výběhové schody a dvě venkovní tělocvičny. Teď je čas se zaměřit na zázemí a zamyslet se nad tím, jak zvýšit komfort. Jedna z úvah předpokládá propojení lokality s Mlýnem Jangelec stezkami přes louky pod Vinicemi,“ řekl starosta.

 

S tímto sportovně rekreačním územím souvisí také přírodní okruh naučné stezky, který město vloni vytvořilo směrem na Vinice a do okolí Chobotu. Na dřevěných panelech jsou uvedeny informace o lokalitách, rostlinách a živočiších, které zde lze spatřit, a spoustu dalších informací lze načíst z QR kódů na panelech.


Na Tyršově plovárně technické služby provádí každoročně postupné stavební úpravy. Vloni před sezonou opravily dámské sprchy.

 

Opravy komunikací a chodníků a revitalizace osvětlení

Mezi nejdůležitější stavební akce uplynulého roku patří rekonstrukce ulice Vraclavská, s jejímž dokončením se počítá do června. Připravovala se a realizuje ve spolupráci s Pardubickým krajem.

 

K menším loňským opravám se řadí rekonstrukce mostu přes řeku Loučnou u mlýna Sárovec.

 

Prostřednictvím technických služeb město každoročně provádí opravy a údržbu komunikací a chodníků. V roce 2021 technické služby opravily komunikace v místních částech v Knířově a ve Lhůtě. Pokračovaly dále v rekonstrukci komunikace v ulici Českých bratří, která se opravuje na etapy. Další etapa bude následovat po úpravě křižovatky s ulicí Kpt. Poplera a výstavbě dvou přechodů pro chodce v rámci zvýšení bezpečnosti chodců i dopravního provozu. Poslední
etapa, která souvisí s napojením ulice Milíčova do ulice Českých bratří, přijde na řadu po dokončení smuteční síně.

 

Technické služby pokračovaly také v opravách chodníků. V ulici Gen. Svatoně opravily chodník od přejezdu k silnici I/35, kudy chodí žáci I. stupně Základní školy Jiráskova do školy. Opravily rovněž první úsek chodníku ve vedlejší komunikaci v ulici Jiráskova mezi ulicemi Rokycanova a Rašínova. Posledním úsekem dokončily opravu chodníku v Husově ulici podél průtahu městem. Od křižovatky ulic Husova a Riegerova opravily chodník k železničnímu přejezdu.

 

V předposlední etapě revitalizace veřejného osvětlení došlo k výměně světelných zdrojů v další části Vysokého Mýta.„Kvalita osvětlení ve městě se během posledních pěti let, kdy se osvětlení vyměňuje, výrazně zvýšila. V souvislosti se současným zdražením energií se výměna původních lamp za LED osvětlení jeví jako velmi prozíravý krok, protože spotřeba energie veřejného osvětlení podstatně klesla,“ řekl starosta.

 

V lokalitě za pivovarem působili v minulých letech různí investoři od firmy ČEZ přes plynaře, Městský bytový podnik, který tam opravoval teplovod, až po Vodovody a kanalizace. V souvislosti s tím technické služby provedly v ulici Chmelová až do Pivovarské, V Peklovcích a Sladovnická úpravu komunikace, chodníků a parkoviště.

 

Foto Aleš Felgr