Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Technické služby obnovují vozový park a zařízení

24.01.22

Foto Jindřich SvatošTechnické služby pořídily v uplynulém roce dva malé nákladní automobily a překopávač kompostu. „Při obnově vozového parku a speciální techniky klademe především důraz na úspornost a taky na to, jak je šetrná k životnímu prostředí,“ řekl ředitel technických služeb Jindřich Svatoš.

 

Nové nákladní automobily Piagio Maxxi s velkým sklápěčem nahradily již dosluhující techniku. Automobily jezdí na stlačený zemní plyn (CNG) a benzín. Produkují tak výrazně méně škodlivin a jejich provoz je úspornější. Každý z vozů bude mít jiné využití.


„Bílý vůz budeme používat na údržbu zeleně a oranžový na údržbu komunikací,“ řekl Jindřich Svatoš. Nové vozy stály 1 338 tisíc korun, 200 tisíc korun zaplatila dotace NPŽP z Ministerstva životního prostředí ČR.

 

Foto Jindřich SvatošDalší vloni pořízeným zařízením je překopávač kompostu Menart, SP 30. Nahradil původní stroj, který už byl v havarijním stavu. „Nový překopávač se liší od původního tím, že na jeho kolech je hydromotor pro pohon. Není tak zatížen tažný traktor, který byl u starého překopávače často opravován,“ vysvětluje ředitel technických služeb.


Nové zařízení bude i výkonnější. „Výhodou je, že s novým překopávačem je možné dělat vyšší a širší zakládky. Tudíž se na plochu vejde více hmoty určené ke zpracování,“ doplnil Jindřich Svatoš. Na překopávači je nainstalováno také zařízení pro natahování plachty, kterou se kompost zakrývá. Usnadní tím práci pracovníkům kompostárny, kteří dříve museli manipulovat s těžkou plachtou ručně.


Město zakoupilo překopávač z vlastních prostředků za 1 941 tisíc korun, protože na kompostárny a jejich zařízení už se dotace neposkytují.

 

V letošním roce se pořídí speciální drtič, který bude drtit dřevo ze sběrných dvorů a separovat kovy. Spolu s ním budou zakoupeny také tři velkoobjemové kontejnery na podrcený a vytříděný odpad. Drtič bude stát 5 321 tisíc korun, z toho 3 986 tisíc korun, tedy 75 % nákladů, bude zaplaceno z dotace Operačního programu životní prostředí.