Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 26.6.2022

Město získalo od kraje sportovní hřiště za bývalou zemědělskou školou

25.11.21

Foto Aleš FelgrV uplynulém desetiletí došlo mezi městem Vysokým Mýtem a Pardubickým krajem k řadě důležitých bezúplatných převodů nemovitostí. Pardubický kraj převedl městu nevyužívané školské budovy a pozemky a město kraji nemovitosti, ve kterých sídlí nebo působí krajem zřizované organizace, jako je Vysokomýtská nemocnice,zdravotnická záchranná služba, gymnázium a stavební škola. K dokončení posledních převodů dojde na konci tohoto roku. Pardubický kraj se stane vlastníkem areálu nemocnice v Hradecké ulici a město převezme pozemek se sportovním hřištěm za bývalou střední zemědělskou školou v ulici Kpt. Poplera.

 

Převod budov a pozemků nemocnice

Převodem areálu nemocnice v Hradecké ulici se dovrší proces, který před nějakou dobou zahájili představitelé města a kraje v souvislosti s otázkou financováním investic a oprav v nemocnici. Jako první byl na kraj převeden v roce 2019 areál nemocnice v Žižkově ulici, kde Vysokomýtská nemocnice poskytuje službu následné lůžkové zdravotní péče. Nyní bude předán areál v Hradecké ulici. „Bylo to složité z hlediska různých smluv a vztahů, protože se převody týkaly vícero subjektů, nejen Pardubického kraje a města, ale i Vysokomýtské nemocnice, Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a v případě budovy v Hradecké ulici i významného nájemce, což je středisko dialýzy firmy Fresenius Medical Care. Jsem rád, že se to podařilo dotáhnout,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Začalo to školskými budovami a areály

První převod majetků se uskutečnil v roce 2012, kdy město Vysoké Mýto Pardubickému kraji bezúplatně převedlo budovu stavební školy v Komenského ulici a kraj naopak převedl městu areál bývalého vodohospodářského učiliště v Průmyslové ulici. Areál nyní využívají technické služby, sídlí zde dálniční policie a v části prostor působí další subjekty. Součástí areálu byla také tělocvična, kterou využívají vysokomýtské sportovní kluby. Město tělocvičnu po převodu zateplilo a opravilo.

 

O rok později město převzalo do svého majetku nevyužívanou budovu po zrušené Obchodní akademii a Střední odborné škole cestovního ruchu v Husově ulici, kam pak přesídlilo z areálu v Průmyslové ulici Nízkoprahové centrum EMKO. Tělocvična a další prostory jsou nyní využívány sportovními kluby a dalšími zájmovými spolky.

 

V roce 2014 byla z vlastnictví města na Pardubický kraj bezúplatně převedena budova gymnázia a s ní spojené pozemky. Pardubický kraj v témže roce na město převedl areál Domova mládeže v ulici Gen. Závady, který zahrnuje sportovní halu, jež bezezbytku využívají vysokomýtské školy i sportovní kluby, dále školní jídelnu, ubytování pro studenty a budovu, kde působí soukromá Střední škola podnikání. Další nemovitostí převedenou na město byla budova sídla bývalého okresu, později domova mládeže, pro kterou kraj neměl žádné využití. V současné době má město zpracovanou studii na přestavbu tohoto objektu na byty. V rámci bezúplatných převodů realizovaných v roce 2014 město získalo rovněž pozemek za pivovarem, kde v příštím roce plánuje vybudovat park.

 

Nová akvizice rozšíří sportovní možnosti

Poslední převedenou nemovitostí do vlastnictví města bude pozemek se sportovním hřištěm, který byl dosud součástí 2,5 hektaru rozsáhlého areálu bývalé střední zemědělské školy v ulici Kpt. Poplera. „S krajem jsme dohodnutí, že pozemek se školním hřištěm převezmeme k 1. lednu 2022. Chtěli bychom zde vybudovat multifunkční hřiště a skatepark,“ řekl starosta.

 

Město plánuje, že společně s rekonstrukcí sportovního hřiště a jeho doplnění o in-line ovál, multifunkční skatepark a ledovou plochu vyřeší také parkovací plochy, nový vstup do sportovního areálu, zázemí pro údržbu a sociální zařízení. To by v budoucnu mohlo sloužit i pro nedaleké sportovní hřiště za rybárnou.

 

Areál bývalé střední zemědělské školy v ulici Kpt. Poplera kromě školního hřiště zahrnuje historickou školní budovu z počátku 20. století, přístavbu ze 70. let a množství různých garáží a dílen. Ty zůstávají ve vlastnictví Pardubického kraje, který je plánuje využít pro rozvoj zdejšího regionálního muzea a část pro potřeby vysokomýtské stavební školy.

 

„V oblasti převodů a správy majetku funguje spolupráce s krajem dlouhodobě. Jednání jsou korektní a vždycky jsme se zatím dobře dohodli,“ dodal starosta.