Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Ve Vysokém Mýtě si lidé připomněli výročí vzniku republiky

27.10.21

Foto Aleš FegrV úterý 26. října se město rozsvítilo stovkami světel a lampionů. Tomu předcházel pietní akt u mohyly v Jungmannových sadech. Zde se u příležitosti 103. výročí vzniku Československé republiky sešlo několik desítek lidí. Pomník byl postaven na památku příslušníků 30. pěšího pluku, kteří krátce po vyhlášení Československé republiky v roce 1919 vedli boje na Slovensku za udržení jižní a východní hranice mladého státu.

 

Po položení květin promluvil Jan Lipavský, radní města Vysokého Mýta a po něm plukovník gšt. Petr Holý, ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice, který řekl: „Dne 28. října 1918 došlo k naplnění myšlenky obnovení české státnosti v podobě proklamace Československého státu. Je to den, který oslovuje občany České republiky poselstvím svého nadčasového významu. Československo by ovšem nemohlo vzniknout bez jasného souhlasu a podpory zemí vítězné Dohody, bez hrdinství jednoho sta tisíc československých legionářů, kteří během první světové války připojili k našim jednotkám ve Francii, v Rusku a v Itálii. Československá armáda se tak v mnoha ohledech zrodila ještě dříve než její stát. Tyto heroické počátky jí daly pevný morální základ a stály u zrodu tradice, z níž čerpala naše národní a státní existence.“

 

O hudební doprovod se postarala dechová sekce Základní umělecké školy Vysoké Mýto a zazněl také přednes z dobového projevu Karla Finka v podání Sáry Liškové, studentky zdejšího gymnázia.      

 

Další program uspořádalo Mikádo – středisko volného času. Nejprve se na náměstí Přemysla Otakara II. uskutečnil koncert Pěveckého sboru Otakar, které se svými písněmi pro děti pobavil i dospělé.

 

Následoval tradiční lampionový průvod. Ten se vydal ulicemi Vysokého Mýta na městský sportovní stadion, kde celou akci ukončil slavnostní ohňostroj.

 

Reportáž Ve Vysokém Mýtě se uskutečnil Večer světel

Fotogalerie Aleše Felgra

 

Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr
     
Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr
     
Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr