Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Topení v domácím kotli a kvalita paliva

22.09.21

Foto Tereza PinkasováS blížícím se podzimem přicházejí i chladné dny a večery, které přímo vybízí k posezení u hřejícího krbu. Před i v průběhu topení je však důležité o této činnosti přemýšlet. Jestliže topíte dřevem, je dobré si již předem připravit topivo. Dřevo, které jde na otop je potřeba nechat alespoň 2 roky pořádně vyschnout např. v kolně či složené na kupě a zaplachtované. Suché dřevo má oproti vlhkému výrazně vyšší výhřevnost (až o 79 %), vyšší spalné teplo a jeho spalování je energeticky výhodnější. Suché dřevo lépe hoří a není nutné spotřebovávat energii na odpaření vody ve dřevě. Spalování správně proschlého dřeva vede k nižší tvorbě úsad ve spalinových cestách, čímž se snižuje požární riziko související s provozem zdroje.

 

Při výběru správného paliva je také nutné dbát na pokyny výrobce spalovacího zdroje a spalovat skutečně jen topivo, na které je zdroj konstruovaný (v krbové vložce na dřevo se nesmí topit uhlím).

 

Správnost topení do značné míry ovlivňuje i to, kdo topí. Je potřeba, aby člověk, který přikládá do kamen, věděl, jak přiložit, aby nedošlo k zadušení ohně a následnému nedokonalému spalování, které má za důsledek nepřirozený tmavý, štiplavý kouř či zapáchající dým.

 

Dále je důležité přemýšlet i o tom, zda jsou kamna, kotle či krby správně udržované a pravidelně čištěné. Správně provozovaný zdroj má nižší nároky na údržbu, je u něho menší pravděpodobnost vzniku nepříjemného kouře či dokonce požáru. Při správném provozu kotle se spalinové cesty méně zanáší, snižuje se tak požární riziko a zvyšuje životnost zdroje i jeho příslušenství.

 

Je tedy velmi důležité dbát na to, co do vašich kotlů a krbů přikládáte a spalovat pouze kvalitní paliva, která jsou v souladu s pokyny výrobce stacionárního zdroje a splňují i maximální vlhkost, topit a přikládat spíše častěji a menší kusy topiva, aby nedocházelo k dušení ohně a nezapomínat provádět pravidelnou údržbu, čistění a kontrolu vašeho kotle, krbu či kamen.

Tereza Pinkasová, odbor životního prostředí