Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 26.6.2022

Ve městě přibyly další kameny zmizelých (reportáž, foto)

14.09.21

StolpersteineStolpersteiny zasazené v neděli 12. září do dlažby před domem č. 86 ve Vladislavově ulici připomínají osudy vysokomýtské židovské rodiny Pickovy a Schwarzovy. Právě tento dům patřil zdejšímu obchodníkovi a podnikateli Sigmundu Pickovi. „On i jeho manželka, ani jejich synové se války nedožili, ale zbývající část rodiny musela nastoupit do transportu. Většina z nich se z války nevrátila a zemřela v koncentračních táborech. To štěstí měli jenom jedna dcera se svým manželem, a tak jsme velmi rádi, že jsme tady přivítali jejich potomka,“ řekla Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě po položení stolpersteinů.

 

„Jsem velice dojatý, protože dnes je velice dojemný den. Je to příběh mých rodičů, kteří mi hodně vyprávěli o dětství, když v tom domě žili, respektive moje maminka mi ho vyprávěla. Pro mne je to dnes takové zadostiučinění. Jsem tady pro moje rodiče a jsem rád, že si je tady mohu připomenout. Patřili do Československé republiky, byli to Češi a bylo pro ně těžké rozhodnutí odejít po válce do Izraele. Před válkou jim všechno sebrali, přišli o majetek. Válku se jim podařilo přežít, vrátili se zpátky, ale za komunistů tady pro ně byla opět těžká doba. S těžkým srdcem odcházeli. Museli všechno opustit. Ztratili všechno. V Izraeli byli přistěhovalci, neměli nic. Připomínali si Československou republiku a já jsem rád, že jsem to mohl dnes připomenout,“ řekl Michael Schwarz, syn přeživších Evy a Otto Schwarzových.

 

Mezi vzácnými hosty, kteří do Vysokého Mýta přijeli, byla také velvyslankyně Státu Izrael Anna Azari, či ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.

 

„My se snažíme připomínat tato jména nejen formou cedulek kamenů zmizelých, která dáváme před domy, kde ti lidé trávili šťastná léta svého života, ale jsme velmi rádi, když se nám podaří zaujmout studenty vysokomýtského gymnázia, kteří s námi chodí po kamenech, pečují o ně a tím si vždycky znovu oživíme příběh předchozích kamenů a připravíme se tak symbolicky na další rok,“ řekla Soňa Krátká. Díky tomu se studenti učí dějiny učí zajímavou formou a poznávají příběhy konkrétních lidí, kteří před desetiletími tvořili nedílnou součást Vysokého Mýta.

 

„Já si to neumím představit, protože mi to přijde úplně neskutečné, že se něco takové opravdu dělo,“ řekla studentka Barbora Čejková z kvarty vysokomýtského gymnázia. „Jednak si připomínáme lidi, jejich konkrétní příběhy, ze kterých se můžeme nějak poučit a vzít si něco do našeho života, ale zároveň se můžeme poučit z chyb ostatních lidí,“ řekla Sára Lišková, studentka 1. ročníku. Ve městě žilo židovských rodin vícero, proto i v příštím roce přibydou další kameny. 

Reportáž Ve městě přibyly další kameny zmizelých

 

Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

 

Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě 
   
 Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě  Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
   
 Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě  Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
   
Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

 

Velvyslankyně Státu Izrael JE Anna Azari na návštěvě ve Vysokém Mýtě při příležitosti osazení stolpersteinů

 

Izraelská velvyslankyně Anna Azari přijela v neděli 12. září dopoledne na radnici, kde se setkala se starostou Františkem Jiraským a místostarostou Martinem Krejzou. Při úvodním rozhovoru se živě zajímala o historii i o současnost města. Poté si v jejich doprovodu a s výkladem ředitele regionálního muzea Jiřího Junka  prohlédla expozici Muzea českého karosářství a také kostel sv. Vavřince. Zavítala i do zámku v Nových Hradech, kde ji přivítala spolumajitelka zámku Marta Kučerová. Velvyslankyně si pak prohlédla zámeckou expozici i zahrady. Odpoledne se zúčastnila osazení stolpersteinů a  pozdravila všechny, kteří se tohoto setkání zúčastnili.   

 

Foto Iveta Petrová

 

Foto Iveta Petrová Foto Iveta Petrová 	  
   
 Foto Iveta Petrová  Foto Iveta Petrová
   
 Foto Iveta Petrová  

 

Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

 

Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě Foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě