Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Ve vysokomýtských školách začal nový školní rok

01.09.21

 

Foto Marie TomáškováVe Vysokém Mýtě zamířily 1. září stovky žáků a studentů do základních a středních škol. Po předchozím roce, kdy museli kvůli covidovým opatřením zůstat dlouhé měsíce doma na distanční výuce, se zpět do tříd těšil snad každý. Určitě nejvíce se ale do lavic a na svoji paní učitelku těšili prvňáčci. Letos jich do vysokomýtských základních škol nastoupilo 139. Spolu s pedagogy a rodiči je slavnostně přivítali zástupci města.

 

Důležitou součástí zahájení školního roku jsou také hygienická opatření, která platí pro všechny školy. „Jsme připraveni na testování, jsme připraveni i s desinfekcí. Všichni jsou poučeni o tom, jak se mají chovat. Ostatně máme to natrénováno z loňského školního roku, z října a posléze z května, kdy se děti vrátily do škol a testování bylo průběžné. Musím říct, že to zvládli všichni na jedničku, od prvňáků až po deváťáky. Nezaznamenali jsme žádný větší problém, takže doufám, že s nástupem tohoto školního roku zvládneme tři dávky testů a budeme doufat, že budou všechny v pořádku a že se pak testování asi zbavíme,“ řekla ředitelka Základní školy Jiráskova Mirka Pátková.  

 

Když se po zimní pauze žáci zase vrátili do lavic, platila pro ně i vyučující povinnost nosit roušky na chodbách i ve třídách, takže výuka byla obtížná. „Já jsem jazykář, tak si jistě umíte představit, jaké je to vysvětlovat žákům něco z cizího jazyka, když vám pořádně nerozumí. Letos je zatím nastaveno, že roušky budou ve společných prostorách, ve třídách být nemusí,“ řekla Mirka Pátková.

 

„Hlavně bych všem popřál, aby školní rok probíhal normálním způsobem, aby začal dnes a skončil příští rok na konci června a abychom tentokrát nemuseli školy zavírat a vymýšlet různá omezení, dělit ročníky na sudé a liché…,“ řekl starosta František Jiraský.

 

O tom, jak důležitá je přítomnost studentů ve škole, se přesvědčily především střední školy. „V podstatě pro všechny střední školy, které jsou zaměřeny odborně, byl značným problémem při distanční výuce odborný výcvik, třeba u učňů, ale i praxe u maturitních oborů. Doufáme, že je budeme mít ve škole. Myslím, že jsme to distančně také dobře zvládli, stejně jako spousta dalších škol, ale má to svá omezení, takže distanční výuku prosím už ne,“ řekl Jiří Skalický, ředitel.

 

Ve školách se ale nezahálelo ani během prázdnin. Na obou stupních Základní školy Javornického probíhala rozsáhlá rekonstrukce sociálních zařízení. Jiráskova škola má na prvním stupni obnovené sportoviště. „Na druhém stupni probíhala rekonstrukce elektrorozvodů, tedy její první etapa. Ta se týkala suterénu, kde je školní kuchyně a jídelna, a přízemí s tím, že byl přiveden i hlavní přívodní kabel, takže se překopával i školní dvůr a vše je připraveno, aby se pokračovalo v příštím roce i v tom následujícím. Z prostředků školy jsme si pořídili novou klubovnu v prostorách bývalé půdy na prvním stupni, která bude sloužit půleným hodinám a na kluby,“ řekla Mirka Pátková.

 

Start nového roku na středních školách je tradičně věnován také různým akcím. Studenty tak čekají seznamovací, či sportovní kurzy, nebo odborné exkurze. Nejbližší připravovanou akcí určenou také pro širokou veřejnost je festival GYMJAM, který pořádá Gymnázium Vysoké Mýto již tento pátek 3. září.   

 

Reportáž Nový školní rok byl zahájen

 

Přivítání prvňáčků v Základní škole Knířov, foto Marie Tomášková

 

Foto Marie Tomášková Foto Marie Tomášková
   
Foto Marie Tomášková Foto Marie Tomášková
   
Foto Marie Tomášková Foto Marie Tomášková
   

 

První den v Základní škole Javornického, foto Marie Lněničková

 

Foto Marie Lněničková Foto Marie Lněničková
   
Foto Marie Lněničková Foto Marie Lněničková
   
Foto Marie Lněničková
Foto Marie Lněničková
   
Foto Marie Lněničková Foto Marie Lněničková
   

 

První školní den v Základní škole Jiráskova, foto archiv školy

 

Foto archiv ZŠ Jiráskova Foto archiv ZŠ Jiráskova
   
Foto archiv ZŠ Jiráskova  
   
Foto archiv ZŠ Jiráskova Foto archiv ZŠ Jiráskova