Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Městské slavnosti zahájí Graffovo kvarteto a klavírista Jan Jiraský

01.09.21

Foto archiv Grafovo kvartetoMěstské slavnosti začínají v pátek 3. září ve 20.00 v Šemberově divadle zahajovacím koncertem, na kterém vystoupí Graffovo kvarteto a klavírista Jan Jiraský. Koncert je zdarma. Vstupenky jsou k vyzvednutí v Turistickém informačním centru ve Vysokém Mýtě a před koncertem v Šemberově divadle. Na programu koncertu budou skladby Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Sergeje Prokofjeva, Franze Schuberta a Antonína Dvořáka. 

 

 

 

 

 

 

Program: 

 

Fryderyk Chopin:           Etuda Ges dur op. 10  "na černých klávesách"
Robert Schumann:         Romance Fis dur op. 28        
Sergej Prokofjev:           Ďáblovo našeptávání op. 4   

Jan Jiraský - klavír 

 

Franz Schubert: Smyčcový kvartet B dur D.36
1. Allegro
2. Andante
3. Menuetto. Allegro ma non troppo
4. Allegretto 

Graffovo kvarteto: Štěpán Graffe - housle, Lukáš Bednařík - housle, Lukáš Cybulski - viola, Michal Hreňo - violoncello 

 

Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A dur op. 81
1. Allegro ma non tanto
2. Dumka. Andante con moto
3. Scherzo - Furiant. Molto vivace

 

Graffovo kvarteto (Štěpán Graffe - housle, Lukáš Bednařík - housle, Lukáš Cybulski - viola, Michal Hreňo - violoncello) patří mezi přední české soubory a navazuje na bohatou interpretační tradici české kvartetní školy. Soubor byl založen v roce 1997 a oceněn celou řadou laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, SRN), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak obdržel dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés" a v roce 2008 prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a zařadilo se po bok držitelů této ceny, nejvýznamnějších českých komorních souborů.

 

Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se za dob jeho studií podíleli členové Janáčkova kvarteta (zvláště prof. Adolf Sýkora), zásadním způsobem soubor umělecky ovlivnil prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet), se kterým kvarteto spolupracovalo v letech 2006 až 2017. Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další.

 

Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů a na mnoha významných hudebních festivalech, v poslední době například na Pražském jaru, Varna Summer International Music Festival, Bratislavských hudobných slávnostech, Moravském podzimu, Janáček Brno ad. Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC, American Public Media atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, které opakovaně získaly titul "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Kvarteto rovněž uvedlo celou řadu světových premiér (Bohuslav Martinů, André Previn, Werner Schulze, Jiří Pavlica, Milan Slimáček ad.)

 

Vysokomýtský pianista Jan Jiraský absolvoval JAMU v klavírní třídě prof. Aleny Vlasákové. Pět prvních cen a několik dalších ocenění v klavírních soutěžích (Beethovenův Hradec 1989, Smetanova soutěž 1991, Barcelona 1993, Karlovy Vary 1994, Noyers 1995, Darmstadt 1996, Novi Sad 1997, Kyjev 1998, Praha 1999, Lisabon 2000) mu zajistilo pozvání do nahrávacích studií a na koncertní pódia. Ve dvaceti letech byl osloven vídeňským vydavatelstvím Musica, aby natočil debutové smetanovské CD, obdržel stipendium francouzské vlády a byl pozván do Rudolfina k recitálu v cyklu 100 let České filharmonie. Stal se pravidelným hostem předních festivalů a orchestrálních domů. V roce 2000 mu Český hudební fond udělil prestižní Cenu Classic v kategoriích Talent roku a Interpretační výkon (3. klavírní koncert Martinů s J. Bělohlávkem). Jeho CD u vydavatelství Radioservis, ArcoDiva, Antiphona, RTS a Klub moravských skladatelů se setkala s oceněním mezinárodní kritiky. Nahrávky a živé koncerty vysílaly rozhlasové a televizní stanice BBC, ORF, MDR, WDR, RTS, B4, Vltava, D dur, ČT2 a Servus TV.

 

Pod taktovkou desítek  dirigentů (Arming, Bostock, Bělohlávek, Ceccato, Emilsson, Hrůša ad.) provedl 32 různých klavírních koncertů. K jeho ojedinělým počinům patří Bachův Dobře temperovaný klavír (Dvořákova síň Rudolfina, Besední dům Brno, National Music Hall Peking aj.), 18 Mozartových sonát ve čtyřech recitálech, CD nahrávka Janáčkova klavírního díla na autorův nástroj z roku 1876 nebo TV nahrávka Suity Pavla Haase. Spolupracoval s Janáčkovým kvartetem, Kvartety Martinů a Pavla Haase,  pěvci R. Novákem, J. Březinou, M. Lehotským, herci R. Lukavským či J. Třískou. V posledním desetiletí hrál mj. v cyklech Filharmonie Brno, České filharmonie, Brno Contemporary Orchestra, Ensemble Opera Diversa, provedl sólové recitály v Brně, Praze, Ostravě, Katovicích, Grazu, Vídni, Drážďanech či Pekingu. Vyučuje na JAMU v Brně a na mistrovských kurzech v Evropě i Asii.

 

Vstupem na akci se zavazujete dodržovat aktuálně platná epidemiologická nařízení Vlády ČR, Ministerstva zdravotnictví a hygienické stanice.