Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 28.6.2022

Ve Vysokém Mýtě proběhlo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (reportáž)

23.06.21

VideoreportážPři manipulaci s plynovým kotlem v budově bývalé obchodní školy došlo 22. června kolem 9. hodiny ranní k úniku plynu. Ten následně vybuchl a v suterénu vznikl požár. Správce budovy událost ohlásil na krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, které na místo ihned vyslalo jednotky požární ochrany v prvním stupni požárního poplachu. „Jednalo se o cvičení složek integrovaného záchranného systému - hasičů, policistů i zdravotnické záchranné služby. Hasiči museli nejprve najít zraněné osoby, najít všechny, kteří výbuch nepřežili, požár lokalizovat a transportovat zraněné osoby ven mimo nebezpečí, kde si je převzala zdravotnická záchranná služba,“ řekla por. Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

 

Protože budova byla po výbuchu nestabilní, museli hasiči povolat speciální techniku pro zajištění budovy tak, aby se nezřítila a oni mohli i nadále vyprošťovat osoby v zavalených prostorách. „Byl nasazen kontejner pro vyprošťování a stabilizaci budov, který je v Pardubickém kraji u hasičů zhruba jeden rok. Naposledy byl u ostrého zásahu 27. dubna v Horních Ředicích, kde traktor narazil do domu,“ vysvětluje por. Vendula Horáková.

 

„Pracujeme s novou technikou, se kterou se učíme, ale musím říct z místa zásahu, že se hasičům daří velmi dobře,“ řekl npor. Milan Vincenc, velitel hasičské stanice Vysoké Mýto.

 

Zdravotníci záchranné služby ošetřovali zraněné na shromaždišti, kde je třídili podle charakteru zranění a určovali priority transportu do nemocnic, kam je také posléze odváželi.

 

„Navíc na konec cvičení byl proveden průzkum i psovodem Davidem Hynkem, který má svého psa na vyhledávání osob ze sutin. Ten ještě prostor po výbuchu monitoroval,“ řekla por. Vendula Horáková.

 

Hlavním úkolem policie bylo zajištění příjezdových a odjezdových cest i celého města. „Zajišťovali jsme, aby nám na cvičení nevstupovaly cizí osoby, nemíchali se nám zranění s lidmi, kteří se přišli na akci jen podívat, a hlavně se procvičila součinnost mezi integrovaným záchranným systémem, to znamená dojezdy na místo, rozdělení úkolů, práce štábů, komunikace navzájem mezi jednotlivými složkami, a hlavně domluva na tom, jak bude kdo na místě pracovat. Policie zajišťuje práce od začátku a po ukončení zásahu hasičů a záchranky si přebírá místo a měla by věc potom zdokumentovat v rovině trestní,“ řekla npor. Šárka Vlčková, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR ve Vysokém Mýtě.

 

Nedílnou součástí celého cvičení bylo detailní vyhodnocení na závěr. „Řekneme si, co se podařilo, co se podařilo méně. Každé cvičení je odborná příprava. Cvičíme si postupy, nejen my, ale i záchranná služba a policie, jak se zachovat v případě velkých událostí. Musím zdůraznit, že zde cítím veliké nasazení. Všichni to berou opravdu vážně, aby práci odvedli co nejlépe,“ dodal npor. Milan Vincenc. 

 

REPORTÁŽ  Ve Vysokém Mýtě proběhlo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému

Tisková zpráva HZS Pardubického kraje a fotodokumentace z cvičení