Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 11.12.2023

Adaptační strategie obsahuje konkrétní projekty

31.05.22

Foto Jaroslav HorákV minulých měsících vznikala adaptační strategie města Vysokého Mýta na změnu klimatu. Zahrnuje pět hlavních cílů a sedm typů konkrétních adaptačních opatření. Pro naplnění cílů byl připraven akční plán a zásobník projektů, které obsahují projekty, záměry a aktivity na podporu lepší adaptace.

 

„Bez konkrétních projektů by sebelepší strategie byla k ničemu. Ze zásobníku jsme do akčního plánu vybrali projekty, které budou realizovány nebo projektově připraveny do roku 2024,“ řekl místostarosta města Martin Krejza.  

 

„Jedná se zejména o projekty nebo aktivity v oblasti životního prostředí, energetiky nebo udržitelné mobility. Na tyto oblasti se ve velké míře zaměřují také evropské dotace, které by měly s realizací záměrů pomoci,“ vysvětluje Zdeněk Frélich, odborný řešitel ze společnosti EKOTOXA s. r. o.

 

A s jakými projekty adaptační strategie počítá? V prvé řadě s vybudováním parku za pivovarem. Vznikne tam nová plocha zeleně, na kterou se již obyvatelé okolní zástavby těší. Dále je navrženo několik energetických opatření v městských budovách. 

 

Velký potenciál je v oblasti zeleně. Doporučuje se doplnit ji podél cyklistických stezek nebo podél polních cest v krajině. Zeleň jednak zpříjemní pobyt v okolí města a současně má mikroklimatický účinek. Počítá se rovněž s revitalizací zeleně v sídlištích Družba a U Potoka. Předpokládá se, že v nich dojde také na výměnu stávajících nepropustných povrchů za propustné, čímž se podpoří vsak vody a sníží zatížení kanalizační sítě. Další projekt v této oblasti připravuje Základní škola Knířov, která plánuje zpřírodnění školní zahrady.

 

Adaptační strategie města Vysokého Mýta byla podpořena grantem z Norských fondů.

 

pdfAdaptační strategie města Vysokého Mýta - analytická část 

pdfAdaptační strategie města Vysokého Mýta - návrhová část 

 

Foto Jaroslav Horák