Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 28.5.2022

Soutěž Právo pro každého ukázala, že žáci devátých tříd umí využít právní znalosti v běžném životě

03.05.22

Foto Aleš FelgrJedenáct tří a čtyřčlenných týmů žáků posledních ročníků vysokomýtských základních škol se utkalo 20. dubna v M-klubu v městském kole 10. ročníku soutěže Právo pro každého. Každou devátou třídu zastupovaly dva nejlepší týmy, které bodovaly v předchozím školním kole. Soutěží vyvrcholila interaktivní výuka, která žákům vštěpuje základní orientaci v právu a právních normách. Soutěžní týmy měly za úkol ve vymezeném časovém limitu v písemném testu zpracovat odpovědi na otázky z oblasti občanského, trestního, rodinného a pracovního práva.  

 

Test vyhodnotila čtyřčlenná odborná komise, kterou tvořili zástupci Policie ČR, městské policie, NZDM EMKO a JUDr. Jarmila Kulhavá. Za město Vysoké Mýto žákům poděkoval tajemník městského úřadu Jan Vlček. „Jsem rád, že jsme po dvouleté pauze vynucené koronavirovou epidemií mohli opět uspořádat soutěž Právo pro každého a že žáci měli zase možnost poměřit svoje právní vědomí s žáky jiných devátých tříd. V soutěži si prověřili nejen svoje znalosti, ale i výhody týmové práce. Děkuji všem za účast a za výborné výsledky. Doufám, že získané znalosti úspěšně využijí ve svém budoucím životě,“ řekl Jan Vlček.    

 

Na třetím místě se v soutěži umístil tým Základní školy Javornického ve složení Valérie Opová, Marie Nováčková a Jan Vavřina. Druhé místo obsadili žáci Základní školy Jiráskova Matěj Bezděk, Martin Mauer a Ema Skálová a první místo tým Základní školy Jiráskova ve složení Jana Drdlová, Jáchym Surma, Nela Špringerová a Kristýna Štorková. Každý z účastníků obdržel za účast v soutěži knihu Dějiny českých zemí od počátku k dnešku. Ocenění dostali společenské hry, knihy a propagační materiály města Vysokého Mýta.

 

Každodenní život, komercionalizace a sociální sítě přinášejí množství nástrah, proto jsou v současné době kladeny zvýšené nároky na právní vědomí dětí a mládeže, která zpravidla patří k nejzranitelnějším skupinám. Nejdůležitějším prostředím, kde se mají seznámit se svými právy a povinnostmi, je rodina a škola. „Ve Vysokém Mýtě dětem pomáhá také interaktivní výuka Právo pro každého, která se do základních škol dostala před deseti lety v rámci prevence kriminality,“ dodal tajemník Jan Vlček. Interaktivní výuka Právo pro každého se zaměřuje na zvyšování právního vědomí u dětí a mládeže a jeho cílem je naučit žáky aplikovat právní znalosti do běžného života.

 

Městské kolo soutěže připravilo město Vysoké Mýto. Garantem soutěže i interaktivní výuky jsou manažeři prevence kriminality Tomáš Salášek a Zuzana Svobodová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví.  

Fotogalerie Aleše Felgra

 

Foto Aleš Felgr

 

Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr