Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 28.9.2022

Revitalizace Havlíčkových sadů a rekonstrukce návsi v Lipové

30.03.22

Vizualizace Ateliér ŠtefloviMěsto zahájilo revitalizaci Havlíčkových sadů, posledního neupraveného parku, který je součástí prstence zeleně kolem historického jádra Vysokého Mýta. „Nebude se jednat o žádné zásadní změny. Podobně jako v Masarykových a Jungmannových sadech provedeme hlavně úpravy chodníků a zpevněných ploch. Ústředním prvkem bude fontána, která nahradí betonovou plastiku Osamělého měsíce,“ řekl místostarosta Martin Krejza. Z kruhové fontány o průměru 3 metry bude voda přepadat přes přelivovou hranu se zářezy. Uprostřed fontány budou multifunkční trysky, které budou mít více režimů pro běžný provoz i pro slavnostní příležitosti.

 

 

 

 

Foto ze sbirek RMVM

Revitalizace Havlíčkových sadů vychází ze zahradně-architektonické studie městského zahradního architekta Lukáše Štefla, který se inspiroval původním promenádním parkem založeným v roce 1900, kde se lidé v minulosti procházeli a trávili čas ve společnosti ve veřejném prostoru.

 

Vlivem minulých úprav, ze kterých se postupem času vytrácela jednotící myšlenka, lze dnes v Havlíčkových sadech pozorovat směsici různorodých prvků. Dokladem je nejednotný mobiliář a odlišné zpevněné plochy, které nejsou vždy v dobrém provozním stavu.

 

Obnova parku bude probíhat do konce září. Nejprve bude provedeno ošetření dřevin. Napříč parkem se vydláždí chodníky žulovými kostkami, méně frekventované cestičky zejména v blízkosti fontány zůstanou mlatové. Pak se vysadí 8 nových stromů a další zeleň a osadí lavičky a odpadkové koše. Celkové náklady na revitalizaci Havlíčkových sadů budou kolem 18,1 milionů korun.

 

Po revitalizaci v parku vzniknou nové příležitosti k zastavení, odpočinku a posezení.

 

Další z letošních stavebních akcí, která bude v nejbližších dnech zahájena, je rekonstrukce návsi v Lipové, jež se nachází při výjezdu z města směrem na Choceň. Na návsi se předláždí chodníky, upraví prostor autobusové zastávky a plocha pro kontejnery na tříděný odpad. Vznikne tam také šest nových parkovacích stání. Úpravy návsi v Lipové budou město stát 2,6 milionů korun.

 

Vizualizace Ateliér Šteflovi

Foto ze sbírek RMVM