Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 11.8.2022

Pomoc státu v případě problémů s úhradou dodávek energií

16.12.21

Energerika MPOPokud řešíte finanční problémy v souvislosti s ukončením dodávky energií od Bohemia Energy, případně od dalších společností a nemáte proto dostatek finančních prostředků na úhradu základních potřeb, pak můžete požádat Úřad práce ČR o některou z nepojistných sociálních dávek. Konkrétně o příspěvek nebo doplatek na bydlení.

 

Ve vybraných situacích lze poskytnout také dávku mimořádné okamžité pomoci. S omezenou platností je možné požádat o dávku MOP - vyúčtování DPI. V tomto případě je ale podmínkou, že žadatel už přešel od dodavatele poslední instance k jinému dodavateli, a to nejpozději do konce roku 2021, a od dodavatele poslední instance obdržel vyúčtování uhrazených záloh. To předloží Úřadu práce ČR společně se žádostí, kterou je možné podat na kterémkoli kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR dle místa, kde klient skutečně žije. 

 

Podrobnější informace k dávce MOP - vyúčtování DPI jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

 

Pomoc s úhradou nákladů na bydlení, zahrnujících náklady na energie, je možné realizovat také prostřednictvím opakujících se nepojistných sociálních dávek, kterými jsou příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Bližší informace k příspěvku na bydlení naleznete na webových stránkách Úřadu práce ČR.

 

Pokud ani s příspěvkem na bydlení po zaplacení nákladů na bydlení zbude osobě či rodině málo peněz, nebo pokud bydlí v některém z nestandardních smluvních vztahů k bydlení, jako je podnájem nebo ubytovna, je možné Úřad práce ČR požádat o doplatek na bydlení. Bližší informace naleznete na webových stránkách Úřadu práce ČR.

 

Podrobnosti k možnému nároku na všechny shora uvedené dávky dle konkrétní situace sdělí zaměstnanci pobočky Úřadu práce ČR, která je místně příslušná. Tedy ta dle místa bydliště žadatele.

 

Seznam poboček Úřadu práce ČR, včetně kontaktních údajů je k dispozici na portále Ministerstva práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz, či Úřadu práce ČR, www.uradprace.cz.