Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 11.8.2022

Revitalizace Havlíčkových sadů

01.12.21

Vizualizace Ateliér ŠtefloviRevitalizací Havlíčkových sadů město plánuje v příštím roce dokončit obnovu historických parků, které tvoří prstenec zeleně kolem centra Vysokého Mýta. „Jedná se o poslední nerevitalizovaný park. S úpravami parků jsme začali před deseti lety v Jungmannových sadech, pokračovalo se přes botanickou zahradu, park u náměstí Vaňorného a naposledy před rokem jsme upravili Masarykovy sady. V Havlíčkových sadech nechystáme nic revolučního, co se týká komunikací a zeleně, zato se tam opět objeví vodní prvek,“ řekl starosta František Jiraský.


Revitalizace Havlíčkových sadů vychází ze zahradně-architektonické studie městského zahradního architekta Lukáše Štefla, který se inspiroval původním promenádním parkem založeným v roce 1900, kde se lidé v minulosti procházeli a trávili čas ve společnosti ve veřejném prostoru.

 

Vlivem minulých úprav, ze kterých se postupem času vytrácela jednotící myšlenka, lze dnes v Havlíčkových sadech pozorovat směsici různorodých prvků. Dokladem je nejednotný mobiliář a odlišné zpevněné plochy, které nejsou vždy v dobrém provozním stavu. Park nyní slouží především jako tranzitní, a to by se mohlo po úpravách změnit. V parku pak vzniknou nové příležitosti k zastavení, odpočinku a posezení.

 

Ústředním prvkem původního parku byl kruhový bazének se stylizovanou skalkou a vodním střikem. Místo něj se nyní v parku nalézá betonová plastika sedící postavy nazvaná Osamělý měsíc a patníky po obvodu kruhové betonové plochy. „S autorkou Klárou Klose jsme předběžně dohodnutí, že se plastika přemístí na nějaké jiné vhodné místo do prostředí současné architektury. Zatím jsme se kvůli covidové situaci nesešli, ale těch několik míst, které jsme s městským architektem Jakubem Chobotským předběžně vybrali, se jí líbilo. Na místo plastiky do Havlíčkových sadů vrátíme vodní prvek, který bude spolu s nasvícením vytvářet v parku hezkou dominantu,“ řekl starosta. Jedná se o kovovou kruhovou fontánu o průměru 3,5 metrů, ze které bude voda přepadat přes přelivovou hranu se zářezy. Uprostřed fontány budou multifunkční trysky, které budou mít více režimů pro běžný provoz i pro slavnostní příležitosti.

 

Ještě během zimy budou na stromech v parku provedeny ozdravné řezy a některé stromy budou skáceny. Na jaře přijdou na řadu stavební práce. Vydláždí se chodníky napříč parkem žulovými kostkami, méně frekventované cestičky v blízkosti fontány zůstanou mlatové. Instaluje se nová fontána včetně technologií a na závěr se vysadí nová zeleň a osadí lavičky a odpadkové koše. Předpokládá se, že náklady na revitalizaci budou představovat kolem 10 milionů korun.

 

Zdroj Zahradně-architektonická studie revitalizace Havlíčkových sadů, Ateliér Šteflovi

 

Vizualizace Ateliér Šteflovi