Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 30.6.2022

Dotační programy a doporučení, jak správně topit a ušetřit

19.10.21

Foto SFŽPDovolujeme si vás upozornit na základní povinnosti provozovatele stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší a změny týkající se topení a provozu kotlů, které nastanou od 1. září 2022. Každý provozovatel je povinen nechat provést kontrolu technického stavu a provozu kotlů a topidel s napojením na teplovodní soustavu vytápění. Tato kontrola se provádí jednou za tři roky prostřednictvím odborně způsobilé osoby (OZO), kterou můžete vyhledat v registru OZO podle typu vašeho kotle. OZO vydává doklad o provedení kontroly technického stavu a provozu stacionárního zdroje. Tento doklad si dobře uschovejte! Může se stát, že orgán ochrany ovzduší vás vyzve k jeho předložení. Více podrobností naleznete na webových stránkách Ministerstva životního prostředí ČR a v příručce Jak správně topit a ušetřit vydané Ministerstvem životního prostředí.

 

Dále připomínáme, že od 1. září 2022 je dovoleno provozovat jen kotle 3. a vyšší emisní třídy. Má-li tedy váš kotel 1. nebo 2. emisní třídu (či spalovací zařízení vlastní výroby), je třeba zajistit jeho výměnu, případně u některých kotlů postačí instalace akumulační nádrže. K těmto účelům můžete využít možnost dotačních programů Státního fondu životního prostředí.

 

Ministerstvo životního prostředí chystá další vlnu dotačních programů na pořízení nového kotle či tepelného čerpadla. Z těchto dotačních programů nebude možné pořídit kotel na uhlí ani kotel kombinovaný uhlí/pelety. U kotlů s ručním přikládáním je vždy nutná instalace akumulační nádrže.

 

  • Dotační program Kotlíkové dotace

Tyto dotace budou nově poskytovány pouze domácnostem s nižšími příjmy, kdy příjem domácnosti za rok 2020 nepřekročil 170 900 Kč, seniorům a lidem s invalidním důchodem 3. stupně. Dotace ve výši až 95 % (maximálně 130 000 Kč) budou poskytovány prostřednictvím krajských úřadů a žádosti bude možné podávat začátkem roku 2022. Dotace slouží k výměně kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy.

 

  • Dotační program Nová Zelená Úsporám

Tento dotační program zaštiťuje Státní fond životního prostředí za účelem výměny starého kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, výměny lokálních topidel a elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem s elektrickým pohonem, a to až do výše 50 % (max 100 000 Kč). Podpora je poskytována formou dotace na instalace realizované od 1. 1. 2021. (Pozn.: tento dotační program lze kromě výměny nevyhovujícího kotle využít i jako finanční podporu na zateplení nebo využití dešťovky, více na webových stránkách Nová zelená úsporám. Žádosti o dotace je možné podávat od 12. 10. 2021.

Tereza Pinkasová, odbor životního prostředí