Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 11.8.2022

Architektonická studie na využití budovy sídla bývalého okresu

30.09.21

Vizualizace at DESTYL s. r. o.Město Vysoké Mýto má zpracovanou architektonickou studii na využití budovy sídla bývalého okresu v ulici Gen. Závady, kterou získalo do svého majetku od Pardubického kraje v roce 2014. Řádně ji tehdy zabezpečilo a stavebně technicky zajistilo, současně pro ni začalo hledat vhodné a smysluplné využití. „Po dlouhém zvažování a poté, co zastupitelstvo odmítlo zamýšlené využití budovy jako pedagogicko-poradenské centrum, jehož součástí by byl i provoz výchovného ústavu pro mládež, který je nyní naproti v jednom podlaží domova mládeže, nakonec jako jediná reálná varianta vyplynulo bydlení,“ řekl starosta František Jiraský. Město proto zadalo u architektonického ateliéru at DESTYL s. r. o. zpracovat architektonickou studii, aby navrhla úpravy budovy na byty.

 

Architektonická studie doporučuje vrátit budově původní podobu, a to včetně vikýřů a členění střechy. V návrhu je objekt rozčleněn na dva trakty. Obě patra by měla být přístupná rovněž výtahem umístěným v křídle budovy sousedícím s poliklinikou. V domě by mělo vzniknout 20 bytů převážně 2+kk a 3+kk, ale jsou zde i byty 1+kk a 4+kk. Pro každý byt by mělo být přiděleno jedno parkovací místo ve dvoře a ke všem bytům by měl být v suterénu k dispozici i sklep. V budově by mohly vzniknout prostory i pro nějaké služby.

 

„Počítáme s tím, že bude také nutné provést finanční a provozní analýzu a pokud se na tomto záměru v zastupitelstvu shodneme, budeme pokračovat zadáním projektové dokumentace pro stavební povolení,“ řekl starosta.  

 

Budova byla postavena v druhé polovině 19. století pro C. K. Berní úřad. Později v domě sídlil okresní úřad, a nakonec sloužily prostory domu jako internát a domov mládeže. Mezi lety 2006 až 2008 byl objekt s pomocí státních dotací rekonstruován a měl sloužit pro ubytování studentů středních škol. Rekonstrukce zůstala pro nedostatek finančních prostředků nedokončena. Nevyužívanou budovu bývalého okresu Pardubický kraj převedl městu Vysokému Mýtu spolu s dalšími pozemky a budovami ve Vysokém Mýtě, pro které neměl další využití, a naopak město převedlo kraji pozemky a budovy využívané vysokomýtskými středními školami zřizovanými Pardubickým krajem.

pdfArchitektonická studie at DESTYL s. r. o.

 

Vizualizace at DESTYL s. r. o.