Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 24.9.2021

Návštěva v bulharských partnerských městech

28.08.21

Foto Jan VlčekStarosta František Jiraský a tajemník městského úřadu Jan Vlček navštívili bulharská partnerská města. Nejprve zavítali do Dolního Čifliku a Škorpilovců, jejichž název odkazuje na slavné vysokomýtské rodáky bratry Karla a Hermenegilda Škorpilovy, a pak zamířili do Varny. Na setkáních s představiteli obou měst diskutovali o fungování veřejné správy a o parlamentních volbách, které jsou letošním tématem jak v Bulharsku, tak i v České republice. Zajímavé bylo v tomto směru srovnání, jakou roli v tom hrají obecní úřady. Zástupci Vysokého Mýta se zajímali, kdo volby v bulharských obcích a městech organizuje, kdo je za co zodpovědný a další otázky.

 

V Dolním Čifliku diskutovali také o veřejné správě. „Zajímali jsme se o fungování úřadů i o rozdělení státní správy a samosprávy. Zjistili jsme, že hodně činností a agend máme podobných, v něčem jsou ale rozdíly, například registraci vozidel v Bulharsku provádí policie,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Dalším tématem diskuze bylo čerpání evropských dotací. Zatímco v České republice není nyní pro města, jako je Vysoké Mýto, tolik dotačních příležitosti, v Bulharsku jsou vypsané dotační výzvy, na které v Dolním Čifliku dosáhnou. Ve Škorpilovcích se jim v poslední době podařilo kompletně opravit hlavní ulici a připravují projekty na energetické úspory veřejných budov a škol.

 

Ve Škorpilovcích položili starosta František Jiraský a starostka Dolního Čifliku Krasimíra Anastasova květiny k pomníku bratrů Škorpilů.

 

Návštěva Bulharska pokračovala ve Varně, jejíž městská část Odessos spolupracuje s Vysokým Mýtem. Starostu Františka Jiraského a tajemníka městského úřadu Jana Vlčka na radnici přivítal starosta Georgi Nedev. V průběhu setkání se věnovali podobným tématům jako v Dolním Čifliku a ve Škorpilovcích.

 

Ve Varně vysokomýtští zažili největší svátek Varny, který tradičně začíná mší v pravoslavném chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice, patronky města. Před chrámem vyhrával orchestr námořní akademie a po celém městě se konaly koncerty, pořádaly hry pro děti, trhy a další akce. Večer pokračoval program v amfiteátru udílením cen Varny, které předával primátor Ivan Portnih. Po slavnostním ceremoniálu následoval koncert a po něm program vyvrcholil slavnostním ohňostrojem. V rámci svátku Varny se našel prostor i pro nová setkání. „Potkali jsme se zde s ředitelem jejich krajské policie a ředitelem vojenského muzea Vladislava Varnenchika, kteří nás, až příště pojedeme do Varny, pozvali na návštěvu,“ řekl starosta.

 

Foto Jan Vlček

 

Foto Jan Vlček Foto Jan Vlček
   
Foto Jan Vlček Foto Jan Vlček
   
Foto Jan Vlček Foto Jan Vlček
   
Foto Jan Vlček