Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 29.9.2022

Vyplněním pocitové mapy a ankety pomozte adaptovat Vysoké Mýto na změny klimatu

30.06.21

Foto Jaroslav HorákMěsto Vysoké Mýto v letošním roce připravuje adaptační strategii, jejíž cílem je připravit se na projevy změny klimatu jako jsou sucho, vedro, a přívalové deště. Důležité v průběhu přípravy je také zapojení veřejnosti, spolků, veřejných institucí a místních firem. Nyní máte možnost jako obyvatelé či návštěvníci Vysokého Mýta a místních částí pomoci s přípravou plánu, jak vytipovat místa ve městě, kde dochází k projevům změny klimatu a také například upozornit, kde ve městě zlepšit hospodaření s vodou, kvalitu zeleně a celkově zvýšit kvalitu života pro všechny.

 

Vyplněním pocitové mapy a doprovodné ankety pomůžete odhalit nejvíce zranitelná a kritická místa ve městě a místních částech, která potřebují změnu a kam soustředíme pozornost při návrhu zlepšení. Naopak místa vytipovaná jako příjemná budou inspirací pro jiné části města.

 

„Praktické fungování města nejlépe znají ti, kteří se v něm pohybují. Proto chceme využít znalostí a zkušeností místních a zapojit je do přípravy plánu na zvýšení odolnosti města vůči suchu, horku nebo třeba přívalovým dešťům,“ vysvětluje místostarosta města Martin Krejza.

 

Do konce srpna se tak můžete podílet na změně okolí svého bydliště i celého města a místních částí Brtče, Domoradic, Knířova, Lhůty, Svařeně a Vanic.

 

„K tvrdým vědeckým datům, jako jsou teplotní mapy nebo studie dostupnosti zeleně, doplníme postřehy a názory obyvatel. Získáme tak mnohem věrnější obraz o fungování města a budeme moci navrhnout skutečně účinná opatření,“ říká expert na geografické informační systémy a adaptace Štěpán Vizina ze společnosti Ekotoxa, která zpracovává strategii.  

 

Podněty a názory se statisticky zpracují, vyhodnotí a výsledky zveřejní v průběhu podzimu na internetové stránce města.

Cílem tvorby adaptační strategie je vytvořit praktický, moderní a srozumitelný dokument, který na základě dat o území, důkladného poznání fungování města a pomocí zapojení veřejnosti, navrhne možnosti postupné adaptace města na projevy změny klimatu.

 

Na jaře příštího roku i díky výstupům z pocitové mapy bude mít město k dispozici konkrétní plán, jehož postupné uskutečnění v budoucnu přinese obyvatelům města příjemnější a bezpečnější prostředí pro život.

 

Svou účastí v anketě pomůžete určit ty nejpotřebnější kroky i místa, kde jsou adaptační opatření nejvíce potřebná.

 

Adaptační strategie Vysoké Mýto byla podpořena grantem z Norských fondů.

 

POCITOVÁ MAPA a ANKETA

 

 

Loga