Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 29.9.2022

Příprava revitalizace území sídliště U Potoka

30.06.21

Foto Pavel KubešMěsto připravuje revitalizaci území sídliště U Potoka vymezeného ulicemi Jeronýmova, Pod Kasinem, Javornického a Českých bratří. „Nyní se pracuje na dokumentaci pro územní a stavební řízení. Věříme, že v dohledné době bude odevzdána a následně zažádáme o stavební povolení. S realizací první etapy počítáme v příštím roce. Ta bude zahrnovat území od Blahovského potoka po ulici Českých bratří,“ řekl místostarosta Martin Krejza.

 

S regenerací sídlišť má Vysoké Mýto letité zkušenosti. „V pěti etapách jsme v minulosti zregenerovali všechna panelová sídliště, ale na ta nejstarší nepanelová státní dotace nebyly, proto jsme regeneraci sídliště u hřbitova provedli z vlastních prostředků. Další mělo být na řadě bývalé vojenské sídliště a ulice Odbojářská. Nechali jsme pro toto území zpracovat koncepční studii a podobnou studii jsme zadali i na sídliště U Potoka. Kvůli naplánovaným opravám sítí v bývalém vojenském sídlišti se jeho revitalizace pozdržela a místo něj získalo prioritu sídliště U Potoka,“ řekl starosta František Jiraský.

 

V rámci přípravy revitalizace území sídliště U Potoka se před třemi roky na radnici uskutečnilo plánovací setkání s veřejností a připomínky a náměty byly následně zapracovány do koncepční studie, která se stala výchozím dokumentem pro zpracování projektové dokumentace. 

 

„Projekt řeší kompletní plochy pro parkování, chodníky, komunikace včetně úpravy dvou křižovatek – křižovatku ulic Jeronýmova a Českých bratří a křižovatku ulic Javornického a Českých bratří, které by pak měly být bezpečnější,“ řekl místostarosta. Přispějí k tomu i nové prvky navržené na komunikacích pro zklidnění dopravy.

 

Obyvatelé sídliště U Potoka se dlouhodobě potýkají s nedostatkem parkovacích míst, proto se počítá s jejich navýšením. Počet parkovacích stání v území vzroste zhruba o 15 procent, než je dosud.

 

Projekt reaguje i na obvyklé komunikační trasy pro chodce mimo stávající chodníky, proto vyšlapané pěšiny v trávě nahradí mlatovými cestami. Počítá se rovněž s rekonstrukcí schodů do Javornického ulice a z ulice Pod Kasinem bude opravené schodiště i rampa pro kočárky.

 

V území dojde k obnově zeleně, výsadbě nových stromů, keřů a trvalek. Vzniknou zde nové pobytové plochy jak pro děti, tak i pro dospělé jako například piknikový sad s místem na grilování. Vymění se mobiliář a na přírodní louce budou rozmístěna nová odpočinková lehátka.

 

V sídlišti U Potoka bude provedena také kompletní obnova dětských hřišť a vznikne nové petanqueové hřiště.

 

Na palouku v prostoru mezi Blahovským potokem a ulicí Českých bratří je navržen architektonický prvek z gabionových zídek umístěných nad sebou, na kterých budou dřevěné sedáky. Vznikne tak jakési atrium či přírodní amfiteátr.

 

Revitalizace území sídliště U Potoka bude rozdělena do dvou etap, který by mohly celkem stát kolem 40 milionů korun.

 

Koordinační situace, autor architekt Martin Jirovský, Atelier M.A.A.T.

 

Koordinační situace, autor architekt Martin Jirovský, Atelier M.A.A.T.