Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 3.10.2023

Přírodní okruh vysokomýtské naučné stezky (aktualizováno - reportáž)

27.06.21

Foto Ondřej HalamaV tradiční výletní lokalitě směrem na Vinice, k Chobotu a v okolním lese město osadilo dřevěné panely přírodního okruhu vysokomýtské naučné stezky. Devítikilometrová trasa nabízí příjemnou procházku se spoustou informací o vybraných lokalitách, a hlavně o rostlinách a živočiších, které lze spatřit v okolí jednotlivých zastavení. Další zajímavé informace si můžete otevřít ze speciálních webových stránek přes QR kód v „chytrých“ mobilních telefonech.

 

První zastavení se věnuje řece Loučné, která protéká krajinou Vysokomýtska. Dozvíte se zde, jak se dříve nazývala a také jací typičtí živočichové v řece a kolem ní žijí. Druhé zastavení je věnováno alejím - starému lipovému stromořadí lemujícímu chodníček na Vinice a mladšímu javorovému z roku 2003, které kopíruje polní cestu směrem na Vinice. Čtvrté zastavení vypráví o meandrech, které lze vidět nejen na řece Loučné, ale i na Mlýnském náhonu.

 

Z panelu a z webových stránek se dozvíte o tom, jak jsou meandry důležité nejen pro přírodu, ale i pro člověka. Na prahu lesa, to je místo i název dalšího zastavení, uvidíte staré duby i slatinnou louku s výskytem chráněných druhů rostlin. Je to zajímavé rozhraní mezi dvěma biotopy. Páté zastavení zavede k rybníku Chobot, který je důležitým hnízdištěm vodního ptactva. O rozmanitosti lesa a koloběhu jeho života se dozvíte z panelu šestého zastavení. Na vrchu Vinic se otevírá kouzelný pohled do pestré krajiny Vysokomýtska. Přírodní okruh se odtud stáčí a vede javorovou alejí zpět na začátek trasy.

 

Na první části stezky, která vede alejemi a přes vrch Vinic, je pro zvídavé děti rozmístěno osm edukativních herních prvků. Vezměte jim s sebou obyčejnou tužku a papír, protože u jednoho herního prvku se jim budou hodit. 

 

REPORTÁŽ Město vybudovalo další okruh vysokomýské naučné stezky

 

Zastavení přírodního okruhu naučné stezky:

B1 Vodní toky – řeka Loučná

B2 Aleje – „Chodníček“

B3 Meandry a louky

B4 Na prahu lesa

B5 Nejvýznamnější mokřad

B6 V lese

B7 Výhledy z vrchu Vinice

 

Trasa přírodního okruhu naučné stezky  
   

 

Foto Ondřej Halama

 

Foto Ondřej Halama Foto Ondřej Halama Foto Ondřej Halama
     

Foto Ondřej Halama

Foto Ondřej Halama

Foto Ondřej Halama
     

Foto Ondřej Halama

   
     
Foto Ondřej Halama Foto Ondřej Halama
   
Foto Ondřej Halama Foto Ondřej Halama
   
Foto Ondřej Halama Foto Ondřej Halama
   
Foto Ondřej Halama Foto Ondřej Halama