Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 12.5.2021

Letničkový záhon trochu jinak

03.05.21

Foto Veronika GabrhelováV ulici Jiráskova ve Vysokém Mýtě vzniká nový záhon z letničkové směsi s názvem Strakonická louka. Mnoho měst v posledních několika letech experimentuje s vyséváním letničkových směsí, za účelem zkrášlení městského prostředí. I v našem městě jeden takový záhon vykvete. Technické služby každý rok osazují město letničkami z předpěstované sadby například nádoby na náměstí či kruhový záhon v ulici Komenského. Letos přibude letničkový záhon z přímého výsevu.

 

Čím se takový záhon liší? Především zvolenými druhy letniček a technologií založení výsadby. Letničky v těchto směsích není třeba předpěstovávat, to znamená, že je lze vyset rovnou na předem připravený záhon. Tyto směsi jsou druhově pestré, díky technice výsevu je jejich složení na ploše nahodilé, a tím pádem působí výsadba divokým dojmem. I díky těmto hlavním znakům letničkového záhonu z přímého výsevu, nesou některé směsi ve svém názvu poněkud nešťastné slovo louka. Je třeba si uvědomit, že v přírodě se společenstva tohoto složení nevyskytují. Druhové složení těchto směsí je uměle tvořeno pro potěchu oka, včel a dalšího hmyzu. Vrací nám do města svým dynamickým vzhledem určitou divokost přírody, ale v žádném případě nesupluje naše přirozené louky, které mají úplně jiné druhové složení a jiný charakter. Proto tyto letničkové směsi nepatří do volné krajiny, a ani na její okraj.

 

 

Strakonicka louka, foto Veronika Gabrhelová

Toto velice obsáhlé téma je rozebráno i v článku Vysévání květnatých luk a McDonaldizace české krajiny, který pojednává zejména o květnatých loukách, ale na konci textu zmiňuje právě i výsadby z letničkových směsí.

Veronika Gabrhelová, Technické služby Vysoké Mýto