Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 30.6.2022

Spalování staré trávy, listí, klestí a uřezaných větví

09.04.21

Ilustrační foto Anna JasanskáPřišlo jaro a s ním i tradiční jarní úklid našich zahrádek a záhonů. Ten je neodmyslitelně spojen i se spalováním klestí, větví, listí či trávy. Na jaře však často panuje „aprílové“ počasí, kdy fouká silný vítr, a doprovází ho špatné rozptylové podmínky. Kouř z otevřeného ohniště potom může zamořit široké okolí a obtěžovat obyvatele obce.

 

Podle zákona o ochraně ovzduší je možné v otevřeném ohništi spalovat pouze suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami. Spalováním mokrých, nedostatečně proschlých rostlinných materiálů ze zahrádek dochází k mnohem vyšší míře uvolňování látek znečišťujících ovzduší, jako jsou PM10, PM2,5, benzo(a)pyren, ohniště je také doprovázeno tmavým, štiplavým a zapáchajícím kouřem, který obtěžuje zahrádkáře - topiče i jeho sousedy.

 

Žádáme proto občany, aby před spalováním klestí, větví, listí a trávy svůj záměr patřičně zvážili a spalovali pouze materiály dostatečně suché. Mokré a vlhké rostlinné zbytky mohou odevzdat na místní kompostárnu, uložit do svých kompostejnerů (hnědé popelnice) či do kompostů na vlastní zahrádce.

Tereza Pinkasová

 

Ilustrační foto Anna Jasanská