Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 5.12.2021

Vysoké Mýto se uchází o titul Historické město roku

15.02.21

Foto Jan VlčekVysoké Mýto postoupilo do celostátního kola soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2020. „Účast v soutěži Historické město roku úzce souvisí s tím, jak úspěšně plníme Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Daří se nám to z několika důvodů. Jednak program Ministerstva kultury přesně sedí na naši městskou památkovou zónu, na velikost našeho města a na množství finančních prostředků, které na to z rozpočtu můžeme uvolnit. Daří se to i díky šikovnosti kolegů úředníků, kteří se o program starají, komunikují s vlastníky nemovitostí v památkové zóně a dopředu připravují zásobník projektů a oprav, což je jedno z hodnotících kritérií,“ řekl starosta František Jiraský.  

 

V uplynulém roce město uskutečnilo v památkové zóně řadu oprav a rekonstrukcí. Pokračovalo s opravou Litomyšlské brány, kde byla vyměněna střecha na malé věži a opraven sokl. Obnovila se sgrafita na Pražské bráně, upravil divadelní sál Šemberova divadla a zrevitalizovaly Masarykovy sady.

 

„Nezapomínáme ani na ostatní vlastníky památek. Díky naší finanční spoluúčasti se v památkové zóně za poslední dobu opravila řada soukromých a církevních objektů,“ řekl starosta. Vloni město přispělo na restaurování oltářního obrazu Petra Brandla v kostele sv. Vavřince a na opravu fasády a pískovcového portálu měšťanského domu na náměstí.

 

Také v letošním roce se počítá s podporou dalších projektů. „Jsem rád, že tento tradiční program, který funguje od roku 1992, můžeme využívat. Každý rok se nám daří prostředky smysluplně investovat do řady památek, což přispívá k lepšímu vzhledu města. Vážíme si toho, že jsme za péči o památky opakovaně postoupili do celostátního kola,“ řekl starosta.

 

Naposledy se Vysoké Mýto dostalo mezi tři finalisty soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2017. Historickým městem roku se Vysoké Mýto nakonec nestalo, zato obdrželo Cenu ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace.

 

O titul Historické město roku 2020 se Vysoké Mýto v celostátním kole utká s vítězi z ostatních krajů. Jsou jimi Praha 1, Prachatice, Ivančice, Cheb, Opočno, Olomouc, Horažďovice, Dubá, Frenštát pod Radhoštěm, Kutná Hora, Žatec, Havlíčkův Brod a Holešov.

 

Historické centrum Vysokého Mýta pod sněhovým příkrovem, foto Jan Vlček a Aleš Felgr

 

Foto Jan Vlček Foto Jan Vlček  
     
Foto Jan Vlček Foto Aleš Felgr  
     
Foto Aleš Felgr