Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 5.12.2021

Památkou roku 2020 v Pardubickém kraji se stal Brandlův oltářní obraz v kostele sv. Vavřince

01.02.21

Foto Jana SommrováZrestaurovaný oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla v kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě získal nejvyšší hodnocení v krajském kole soutěže Památka roku 2020 (kategorie malá), a díky tomu postoupil do celostátního kola. „Mám z toho velkou radost, protože Brandlův obraz patří ke zlatému fondu našich památek. Je výjimečný svými rozměry, autorem a má zajímavý příběh, jak vznikl a jak se dostal do Vysokého Mýta. Jsem rád, že ho římskokatolická farnost za naší pomoci zrestaurovala a že to členové krajské sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zástupci kraje a památkové péče ocenili,“ řekl starosta František Jiraský.  

 

Mimořádný obraz je opravdovým unikátem nejen v rámci Brandlovy tvorby, ale i v celém středoevropském barokním umění. Zrestaurován byl v letech 2019-2020 za 1 123 550 korun. Největší podíl byl zaplacen z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, 10 % nákladů uhradilo město Vysoké Mýto. Na opravě obrazu se finančně podílela také Římskokatolická farnost – děkanství Vysoké Mýto, která rovněž zaplatila náklady spojené s transportem obrazu. „Předpokládáme, že v podpoře obnovy kostela s. Vavřince budeme i nadále pokračovat. Opravit by se měl oltář a sakristie,“ řekl starosta.

 

Ocenění Památka roku se každoročně uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty. V krajském kole této soutěže byly kromě Brandlova obrazu dále přihlášeny mobiliář sakristie kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jevíčku, měšťanský rodný dům J. Ressla s pamětní deskou v Chrudimi, sousoší Kalvárie u kostela Dolních Boříkovicích a pomník V. Kornela ze Všehrd v Chrudimi.

 

Foto Jana Sommrová