Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 4.3.2021

Šemberovo divadlo je po rekonstrukci divadelního sálu připraveno ke znovuotevření

27.11.20

Video Radek ŠtěpánŠemberovo divadlo ve Vysokém Mýtě začalo sloužit svému účelu v roce 1925. Od té doby prošlo několika rekonstrukcemi, naposledy v polovině 90. let. Vysoké Mýto se proto nyní rozhodlo pro jeho zásadnější obnovu, ke které přizvalo architektku a designérku Helenu Dařbujánovou. Jako první prošel modernizací divadelní sál.

 

Základní kámen budovy divadla pojmenovaného po vysokomýtském jazykovědci, překladateli, učiteli, ale i jednom z prvních místních divadelníků byl položen 5. října 1924. Ani ne o rok později, 9. srpna 1925, byla nová divadelní budova odevzdána svému účelu. Náklady stavby se vyšplhaly na částku 750 tisíc korun, přičemž průměrná mzda dělníka v té době byla okolo 6 tisíc korun za rok.

 

Foto Tomáš DittrichOd té doby prošlo divadlo několika rekonstrukcemi, naposledy v 90. letech. „Již dlouhodobě jsme plánovali zásadnější rekonstrukci Šemberova divadla, protože naposledy proběhla před pětadvaceti lety. Řekli jsme si, že začneme nejprve vlastním sálem a přizvali jsme ke spolupráci paní architektku Dařbujánovou. Její návrhy se nám líbily, takže jsme sál postupně upravili do této podoby,“ řekl místostarosta Martin Krejza. „Původní architektura je tady naprosto všeurčující. Celý návrh jsem se snažila udělat jako kompaktní. Zároveň pro mě je hrozně důležitá náplň prostor. Divadlo je vždycky plné emocí, plné tajemného i iracionálního snového světa, takže jsem chtěla, aby už jenom když sem divák přijde, aby pocítil, že není ani v kavárně, ani na úřadě, ale prostě v divadle, kde se dějí věci,“ řekla architektka Helena Dařbujánová.

 

Při rekonstrukci se měnily veškeré povrchy, sál dostal nové barvy a přibyly tam tapety. Pro diváka budou také velkou změnou pohodlná sedadla, která jsou potažena sametem. „Když si na ně sednete, aby vás objaly, aby vás hladily a abyste se cítili dobře. Proto je tady použitý nádherný čalounický materiál - samet, který má vysokou zátěžovost, takže by nás měl v podstatě přežít,“ vysvětluje architektka. Navíc jsou jako jediná v republice doplněna i drobnou výšivkou. Jejich červená barva byla pro architektku Dařbujánovou jasnou volbou. „Když si představíte třeba jenom základní barvy: žlutá je strašně silná, jedovatá a agresívní. Hnědá je smutná. Zelená – v ní vidím vojáky, a modrá je studená. Divadlo je emoce, to znamená, že červená je tam nutná,“ řekla architektka.

 

Při letošních úpravách divadla došlo i na některé technické prvky. „Po technologické stránce se toho tolik neměnilo. Samozřejmě se změnila elektřina, to znamená osvětlení, nouzové osvětlení a zakoupily se nové divadelní reflektory. První etapa nás přišla na necelých 8 milionů korun. Chceme na jaře začít s druhou etapou, která se bude týkat celého foyer,“ řekl místostarosta. Modernizace Šemberova divadla vyvrcholí opravou fasády, která je plánována také na příští rok. „Spolupráce s městem Vysoké Mýto mně přišla úplně nadstandartní a skvělá a pánům a dámám, se kterými jsem mohla spolupracovat, děkuji. Opravdu jsem za to moc ráda a přeji lidem z Vysokého Mýta, ať se jim tady moc líbí, ať divadlo vzkvétá a ať ho už konečně otevřou,“ dodala architektka Helena Dařbujánová.    

 

Reportáž Šemberovo divadlo je po rekonstrukci divadelního sálu připraveno ke znovuotevření

 

Foto Tomáš Dittrich

 

Foto Tomáš Dittrich Foto Tomáš Dittrich
   
Foto Tomáš Dittrich Foto Tomáš Dittrich
   
Foto Tomáš Dittrich Foto Tomáš Dittrich
   
Foto Tomáš Dittrich Foto Tomáš Dittrich
   
Foto Tomáš Dittrich Foto Tomáš Dittrich
   

Foto Tomáš Dittrich Foto Tomáš Dittrich Foto Tomáš Dittrich