Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 23.6.2021

Výzva návštěvníkům lesa: Myslete na svoje bezpečí a chraňte les

12.05.20

Ilustrační foto Jitka JasanskáLesní porosty se dlouhodobě potýkají s extrémním nedostatkem srážek, což je spojeno s vysokým stupněm půdního sucha. V lesích tak hrozí zvýšené riziko vzniku požárů. Vedle toho jsou lesy vlivem uvedených klimatických podmínek postiženy kalamitním výskytem škůdců, lesní porosty plošně odumírají a usychají. V lesích probíhá ve zvýšené míře těžební činnost, dochází také k častějším pádům větví nebo celých stromů.

 

Městský úřad Vysoké Mýto, odbor životního prostředí, jako orgán státní správy lesů a Městské lesy Vysoké Mýto, spol. s r. o., proto vyzývají všechny návštěvníky lesa, aby při pohybu v lese dbali své osobní bezpečnosti, nevstupovali do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví a ve vlastním zájmu se pohybovali pouze po lesních cestách a pěšinách.

 

Vstup do lesa na vlastní nebezpečí je upraven v § 19 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon) a zákaz pohybu v prostorách těžby vyplývá z § 20 lesního zákona.

 

Zároveň na všechny občany a návštěvníky lesa apelujeme, aby se vyvarovali jakýmkoliv činnostem, které mohou způsobit požár v lese. Jak vyplývá z ust. § 20 lesního zákona, je zakázáno v lese kouřit, rozdělávat a udržovat otevřený oheň i do 50 m od okraje lesa, odhazovat hořící a doutnající předměty (např. cigaretové nedopalky).

 

V případě, že se bude situace v lesích nadále nepříznivě vyvíjet, a to z pohledu prohlubujícího se sucha nebo nezodpovědného chování návštěvníků lesa, může orgán státní správy lesů dočasně omezit vstup do lesů.