Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 25.7.2021

Na vysokomýtském náměstí vyvrcholily oslavy 30 let svobody

18.11.19

 

 

Foto Lukáš RuferHlavní oslavou třicetiletí svobody byl koncert nazvaný 17. 11. 1989 NEZAPOMEŇME, který se konal 17. listopadu na vysokomýtském náměstí. Uspořádalo ho město Vysoké Mýto ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum. Na úvod zazněla hymna v podání žákyň zdejší základní umělecké školy. Akci zahájil starosta František Jiraský. „Sešli jsme se, abychom oslavili třicetileté výročí od pochodu studentů, který byl na Národní třídě zmasakrován, a tím byla odstartována sametová revoluce,“ řekl starosta. Žákyně základní umělecké školy poté zazpívaly Modlitbu pro Martu, Náměšť a spirituál Jednou budem dál, a pak už přišlo na řadu vystoupení skupiny Ivan Hlas Trio. V druhé části večera pamětníci Martin Krejza a Jan Schejbal zavzpomínali na listopadové události ve Vysokém Mýtě. „Hlavním požadavkem tehdy byl odchod sovětských vojsk z Vysokého Mýta,“ uvedl Martin Krejza a dodal: "Protesty obyvatel vyvrcholily 23. ledna 1990 mohutnou demonstrací a pochodem, který skončil před kasárnami."

 

Po pamětnících k lidem promluvili husitský farář Jiří Plhák a ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller. Závěr akce patřil kapele Betl Band.

 

Na náměstí se v průběhu akce promítaly fotografie z demonstrací ve Vysokém Mýtě a na obrazovce ve výloze městského úřadu běží film z památné demonstrace za odchod okupačních vojsk. Film bude ve výloze k vidění nepřetržitě až do 23. 1. 2020.

 

Reportáž z víkendových sametových akcí naleznete ZDE, fotografie z koncertu: Martin Petrásek, Lukáš Rufer, Adéla Kotrbová a Aleš Felgr.

 

Foto Jan Vlček Foto Jan Vlček
   
Foto Jan Vlček  
   
Foto Lukáš Rufer Foto Lukáš Rufer
   
Foto Lukáš Rufer  
   
Foto Adéla Kotrbová Foto Adéla Kotrbová
   
Foto Adéla Kotrbová  
   
Foto Aleš Felgr Foto Aleš Felgr
   
Foto Aleš Felgr  
   
Foto Martin Petrásek Foto Martin Petrásek
   
 Foto Martin Petrásek