Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 23.6.2021

Oprava střechy na velké věži Litomyšlské brány

29.08.19

Oprava velké věže Litomyšlské brányK neodmyslitelným symbolům Vysokého Mýta patří vedle kostela sv. Vavřince také městské brány a věže, které jsou součástí původního středověkého hradebního opevnění. Město průběžně sleduje stavebně technický stav těchto památek a stará se o jejich opravy a obnovu. Využívá k tomu samozřejmě i státní a krajské dotace. V minulých letech opravilo Choceňskou věž a malou věž a spojovací můstek Pražské brány. V letošním roce se dočkala Litomyšlská brána.

 

„Břidlice je částečně rozpadlá a místy do střechy zatéká. Včasnou výměnou střešní krytiny předejdeme dalšímu poškození krovu, a tím i vyšším výdajům,“ řekl starosta František Jiraský.  Za opravu střechy velké věže Litomyšlské brány město zaplatí necelých 2,7 milionů korun, z toho jeden milion bude uhrazen z příspěvku Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

 

Novou střechu město zhotoví z kvalitní španělské břidlice, která by měla mít lepší vlastnosti než břidlice, která byla použita při poslední opravě Litomyšlské brány. Měnit se budou i některé trámy v krovu.

 

Oprava krovu a výměny střešní krytiny velké věže Litomyšlské brány bude probíhat do konce října. Po tuto dobu je uzavřen průchodu velkou věží a uzavřena přibližně půlky průjezdné části Litomyšlské brány. Chodci a cyklisté obchází průchodem malou věží, případně druhou půlkou průjezdné části Litomyšlské brány.

 

Oprava velké věže Litomyšlské brányPůvodně gotická Litomyšlská brána byla jako součást hradebního opevnění pravděpodobně postavena na přelomu 13. až 14. století. Po četných požárech a částečné demolici už v polovině 19. století z původní věže mnoho nezbylo. O její obnovu se zasloužili vysokomýtští měšťané, zejména zdejší rodák, literární historik a politik Alois Vojtěch Šembera, který se kolem poloviny 19. století zasazoval za ochranu a obnovu stavebních památek ve Vysokém Mýtě. Svoji novogotickou podobu Litomyšlská brána získala během úprav provedených v letech 1864 až 1867. Tvoří ji stejně jako v případě Pražská brána velká věž a malá věžička. Uprostřed nich je umístěna brána a nad ní novogotické cimbuří. Na vnitřní straně nad portálem brány je vyobrazen drak z původního městského znaku. Z vnější strany je podle návrhu Mikoláše Alše vyobrazen svatý Jiří, který zabíjí draka. Výjev vychází z městském znaku Vysokého Mýta, který povýšil král Vladislav II. v roce 1471.

 

REPORTÁŽ o opravě střechy naleznete ZDE.

 

Foto Aleš Felgr