Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 1.6.2020

Volby do Evropského parlamentu

30.04.19

Vlajka EUVolby do Evropského parlamentu se uskuteční ve dnech 24. a 25. května 2019. V pátek 24. 5. budou volební místnosti otevřeny od 14.00 do 22.00 a v sobotu 25. 5. od 8.00 do 14.00. Volič, který nemůže nebo nehodlá hlasovat ve svém „domovském“ volebním okrsku, může na základě vydaného voličského průkazu hlasovat v kterémkoliv volebním okrsku, avšak pouze na území České republiky. Při volbách do Evropského parlamentu není možné hlasovat na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí.

 

O vydání voličského průkazu může volič požádat ode dne vyhlášení voleb (od 17. ledna), a to písemně do pátku 17. května do 16.00, nebo osobně nejpozději do středy 22. května do 16.00, kdy se uzavře seznam voličů. Žádost v listinné podobě musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče. Za ověření podpisu na úřadech se správní poplatek nevybírá. Žádost lze zaslat též v elektronické podobě, avšak pouze prostřednictvím osobní datové schránky voliče.

 

Voličské průkazy jsou vydávány voličům nejdříve ve čtvrtek 9. května. Voličský průkaz lze vyzvednout osobně, či ho lze zaslat doporučeně na uvedenou adresu voliče, případně může průkaz převzít i osoba, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje voliče k hlasování v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky.