Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 18.6.2018

V pondělí 11. září projede Vysokým Mýtem Recyklojízda

01.09.17

RecyklojizdaVysoké Mýto se stane v pondělí 11. září v pořadí dvanáctou zastávkou týmu Recyklojízda 2017, který se v září chystá projet Českou republiku od západu na východ, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. A jak jinak než na kolech na baterky. Tříčlenný tým si dal za cíl na elektrokolech zdolat přes 700 kilometrů. Vyjíždí v úterý 5. září z Aše a končí 14. září v nejvýchodnější obci republiky Bukovec. Na cestě má 23 zastávek v českých a moravských městech. Navštěvovat bude především městské a obecní úřady a do některých škol zavítá se vzdělávacím programem Recyklace hrou. Potkávat s lidmi se bude na náměstích, v parcích i kdekoliv po trase. Ve Vysokém Mýtě se s ním můžete  potkat 11. září od 8.30 do 9.00 na náměstí Přemysla Otakara II. před budovou městského úřadu. Čeká na vás info stánek Recyklojízda 2017, kde se dozvíte více o recyklaci baterií, a domů si můžete odnést krabičku ECOCHEESE pro třídění baterií v domácnosti.

 

 

Pojďte do toho s námi!

Zapojit do projektu Recyklojízda se mohou i lidé ve Vysokém Mýtě a okolí, a to hned dvěma způsoby. Jednak tím, že na sběrná místa přinesou použité baterie. A pak je tu druhá možnost – zájemci se mohou k týmu Recyklojízdy připojit, pár kilometrů zdolat společně a podpořit tak dobrou věc. „Zveme všechny nadšence – jednotlivce i celé kolektivy – kamarády, organizace, školy, školky, ale třeba i firemní týmy, aby se k nám na kus cesty připojili,“ říká Eva Gallatová která je členkou týmu Recyklojízdy a zároveň zastupuje neziskovou společnost ECOBAT. Ta v České republice již 15 let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií. Eva Gallatová doplňuje: „Do Vysokého Mýta dorazíme v pondělí 11. září. Na náměstí Přemysla Otakara II. před budovou městského úřadu budeme v čase od 8.30 do 9.00. Na místě budeme mít info stánek, kde se návštěvníci dozvědí více o recyklaci baterií a domů si mohou odnést krabičku ECOCHEESE pro třídění baterií v domácnosti. V 9.00 projede „spanilá Recyklojízda“ kolem největšího čtvercového náměstí v Čechách a odsud budeme pokračovat směr Moravská Třebová. Kdo se chce připojit, je vítán. Zdolat trasu s námi může na kole, koloběžce, klidně i běžet.“

 

Recyaklojizda1Proč je dobré třídit baterie?

Když hodíte použitou baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů. Sběrných míst je v České republice už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. A pokud ještě nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete na interaktivním vyhledavači mapa.ecobat.cz.