Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 23.9.2020

Raketové starty na letišti

22.05.09

remek.jpgDnes, v sobotu 23. 5. ve 14.00 pořádá sekce Kosmos Svazu českých filatelistů ve spolupráci s Aeroklubem Vysoké Mýto na letišti ve Vysokém Mýtě mimořádnou akci s názvem Raketové starty (plakát ZDE). Po 14. hodině odstartuje první raketa s poštovními zásilkami. Let s názvem Ludvík Očenášek uctí památku 55. výročí úmrtí našeho raketového průkopníka. Druhý let ponese jméno kosmonauta Vladimíra Remka, který je patronem celé akce a bude osobně přítomen. Po tomto letu bude následovat beseda s naším prvním kosmonautem, zakončená autogramiádou. Během odpoledne představí modeláři svoje letouny v letu. Akci pořádá sekce KOSMOS při ČNS ve spolupráci s Aeroklubem Vysoké Mýto. Starty raket bude provádět skupina rakouských modelářů z města Gmünd.
Více info: http://space-phila.blogspot.com/ 

Osobní pozvání Petra Fencla na akci
 

Vážení!

Dovolte mi, abych Vám podal informace o akci s názvem „Vysokomýtské raketové starty", která se uskuteční v sobotu 23. května.

Úvodem si dovoluji upozornit, že půjde o první akci tohoto druhu v České republice.

Následující řádky jsou vysvětlením celé akce.


Proč filatelisté a rakety?

Filatelie, to nejsou pouze poštovní známky! Filatelisté zakládají do svých sbírek také nejrůznější obálky a dopisnice. Kouzlo filatelie spočívá zajisté v tom, že téměř každý sběratel si najde právě tu část, která mu učaruje nejvíce. Ze stovek známek světa si vyberme například námět „člověk dobývá vesmír"; sběratel pak sbírá známky, aršíky, obálky s příležitostnými razítky, obálky přepravené kosmickou lodí (tzv. kosmická pošta), nebo obálky s razítky z institucí zabývajících se kosmickým výzkumem, nebo také obálky dopravené raketou, tzv. raketová pošta. Takto vzniká tematická sbírka. Má-li sběratel dostatek materiálu, může připravit podle daných pravidel exponát a zúčastnit se filatelistických výstav - ukázky dvou exponátů:

http://www.japhila.cz/hof/0159/index0159a.htm  , http://www.japhila.cz/hof/0079/index0079a.htm ).

Sběratelé, kteří sbírají námět kosmos, jsou sdruženi do sekce KOSMOS při České námětové společnosti Svazu českých filatelistů (http://www.informace-scf.cz/ ). Jedním z cílů sekce je propagovat filatelii a kosmonautiku mezi širokou veřejností. Jedna z možností netradiční propagace filatelie je realizovat poprvé v ČR raketovou poštu.


Proč ve Vysokém Mýtě?

Protože ve Vysokém Mýtě je aktivní klub filatelistů a došlo k dohodě se Sekcí o pořádání této akce. Při otázce odkud by mohla raketa startovat, padla nakonec volba na letiště, které má k létání nejblíže. Ve Vysokém Mýtě je také veřejné vnitrostátní letiště se statutem mezinárodní neveřejné letiště ( http://www.lkvm.cz/ ) a místní Aeroklub se nezalekl spolupráce při této akci. Při akci bude prezentovat svoji pestrou činnost s dlouholetou tradicí.


Proč rakouské rakety?

Protože Rakušané z města Gmünd mají s raketovou poštou dlouholeté zkušenosti a mají za sebou mnoho úspěšných startů. V tomto případě pořadatelé vsázejí na osvědčenou kvalitu.


Jak raketa vypadá a jak vlastně poletí?

Při realizaci startů s poštovními zásilkami budou použity modelářské rakety o délce téměř 2 m. Po dosažení výšky (asi 800 m) dojde k rozdělení na dvě části, každá přistává na samostatném padáku. Jedna nese návratové pouzdro s poštovními zásilkami. Při vypuštění se předpokládá dopad na travnatou plochu letiště. Po přistání musí být obě části vyhledány. Při této příležitosti musíme zmínit i jisté riziko celé akce, tedy, že díky větru budou části rakety odváty větrem, nebo že přistanou v přiléhajícím lese. Zde pořadatelé pevně doufají v pěkné počasí, bezvětří a současně věří zkušeným rakouským modelářům.


Proč let „Očenášek"?

První start rakety s poštovními zásilkami bude k uctění památky 55. výročí úmrtí Ludvíka Očenáška, průkopníka raketových letů u nás. Všestranný technik Ludvík Očenášek (4. 8. 1872 - 10. 8. 1949) vyrobil a vyzkoušel svoje rakety. Dne 2. března 1930 provedl Očenášek v Praze na Bílé hoře několik zkušebních letů jedno- i dvoustupňových raket poháněných tuhými pohonnými látkami, které dosáhly výšky až 1,5 km.

Další informace o L. Očenáškovi: http://www.astro.cz/clanek/1534

Proč let „Remek" a beseda s Vladimírem Remkem?

Protože kdo jiný by měl dohlížet na starty raket, než ten, kdo v raketě seděl! Vladimír Remek je 87. kosmonautem světa a reprezentoval naši republiku jako třetí národnost ve vesmíru! K připomenutí jeho letu bude realizován druhý start s poštovními zásilkami. Při následné besedě bude propagována kosmonautika. Vladimír Remek vzpomene na zajímavé momenty z letu a odpoví na případné otázky přítomných. Beseda bude ukončena jeho autogramiádou. Filatelistické připomenutí jeho letu je následující: http://www.japhila.cz/exh/01/index_a.htm .


A na závěr:

Proč se přijít podívat?

Protože to bude nevšední zážitek! První akce tohoto druhu u nás! Přijďte a na vlastní uši uslyšíte hluk raketových (modelářských) motorů, na vlastní oči uvidíte kosmonauta a budete mít možnost setkat se s ním osobně! Prožijeme společně vzrušující zážitek: kam asi dopadnou návratové části rakety?Jménem pořadatelů Vás srdečně zve


Petr Fencl

předseda klubu filatelistů Vysoké Mýto

člen sekce KOSMOS

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

602 100 365


PS:

Pořadatelé doufají v úspěch akce, v případě havárie by si totiž přišli na své kolegové - filatelisté, kteří sbírají poškozené zásilky, tzv. katastrofickou poštu...


Kontakty:

Pořadatelé akce:

Sekce kosmos při ČNS SČF, vedoucí Ing. Julius Cacka Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Aeroklub - Letiště Vysoké Mýto, předseda Aeroklubu Ing. Josef Vopařil Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript