Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 23.9.2020

Plovárna otevřena! Tobogán je zadarmo!

22.05.09

tobogan.jpgTyršova veřejná plovárna, jedna z největších a historicky nejcennějších plováren v České republice, je po zimní přestávce opět otevřena veřejnosti. U té příležitosti požádala redakce Vysokomýtského zpravodaje o rozhovor vedoucího plovárny Jiřího Kovaříka, který v něm mj. představil i hlavní novinku, již ocení především děti: tobogán zadarmo! Úplný text rozhovoru přinášíme ZDE.


Pane Kovaříku, n
a jaké změny mají být návštěvníci plovárny připraveni?
Na přání návštěvníků neplatit zvlášť tobogán a rodinnou skluzavku (jak je to obvyklé na většině koupališť ), jsme letos reagovali tím, že tobogán i skluzavka jsou zahrnuty ve vstupném. Vstupné se tak mírně zvýšilo. Ale návštěvníkům za to nabídneme podstatně zvýšený komfort: neomezené používání tobogánu a skluzavky ocení jistě především děti. K dispozici bude dále po celou sezónu i nové 18jamkové minigolfové hřiště, úpravami prošel celý areál, který je i nově oplocen a elektronicky chráněn.

Kolik že to tedy bude stát vstupné?
Základní vstupné pro dospělého je 50 Kč na den, důchodci a děti od 6 do 15 let zaplatí 40 (děti do 6 let mají vstup zdarma). Pokud by se to někomu zdálo mnoho, může si srovnat ceny v okolí. Dojde k závěru, že s tobogánem v ceně vstupného jsme mezi okolními plovárnami pořád nejlevnější (např. v Litomyšli platí všichni bez rozdílu 50 Kč). Každému bych ovšem doporučil pořídit si některou z permanentek. Buď celosezónní, která se vyplácí už při 15 resp. 16 návštěvách plovárny, nebo permanentku na deset vstupů (u ní je 1 vstup zdarma). Tato permanentka je výhodná i pro skupiny, dvojice a rodiny. Dám příklad. Když vás půjde deset dospělých najednou, zaplatíte za vstup pouze 45 Kč místo 50. Hromadné skupiny a zájezdy zaplatí ještě méně. Rok od roku se počet lidí, kteří se permanentky kupují, zvyšuje. Nejen že ušetří, ale hlavně se vyhnou frontám v často úmorném vedru. O publikaci přesného ceníku vás poprosím v závěru tohoto rozhovoru.

Řekněte nám něco o historii plovárny.
Tyršova veřejná plovárna byla vybudována v roce 1933 z prostředků města a tělovýchovné jednoty Sokol, která ji s přestávkami provozovala až do roku 1996, kdy ji převzalo město a svěřilo do péče Technických služeb. Byla to ve své době jedna z největších plováren v Československu a mezi největší a nejatraktivnější se počítá i v České republice. Vodní plocha měří úctyhodných 98 x 58 metrů s hloubkou od 10 do 160 cm, přilehlý bazén pak 50 x 12 m s hloubkou od 2 do 3 metrů. Při napouštění se do ní každoročně vejde 7000 m3 vody z našeho vlastního hloubkového vrtu. Vodu čerpáme z hloubky 230 metrů, díky čemuž má už při napouštění přijatelných 18° C. Plovárna si od svého vzniku podržela v některých svých částech (hlavní budova nebo dřevěné kabinky) svůj starobylý ráz, a proto byla stará budova v roce 2001 prohlášena za kulturní památku. Podobných plováren jako z Rozmarného léta je u nás už velmi poskrovnu. Současně jsme rádi, že tento starobylý duch může být doplněn moderními atrakcemi, jako je například unikátní 98 metrů dlouhý tobogán, umístěný mezi vzrostlými stromy.

Jaké další zázemí plovárna nabízí?
O minigolfu už jsem mluvil, dále jsou v areálu 2 hřiště na plážový volejbal, kurt na nohejbal, 2 stoly pro stolní tenis, hřiště pro pétanque i rekreační fotbálek, nabízíme široké spektrum občerstvení, ale třeba i ohniště na opékání, v dětském koutku je pískoviště, kolotoč, houpačka, prolézačka...

Kolik lidí za rok plovárnu navštíví?
To závisí na počasí. Přesnými čísly nemohu posloužit, protože hodně lidí si pořizuje permanentky a jejich počet vstupů se pochopitelně nijak neeviduje; děti do 6 let chodí vůbec zdarma. Je to ale průměrně asi 18 000 platících lidí ročně.

Chystáte nějaké změny a úpravy na další léta?
Chceme vybudovat parkoviště na dosavadní parkovací loučce, kterou loni město koupilo od soukromého majitele. Povrch bude zpevněn a v celém prostoru budou vysázeny stromy, aby auta mohla stát ve stínu. Dále chceme vybudovat ještě jednu pokladnu, aby v okamžiku hlavního návalu nemuseli lidé čekat. Chceme pokračovat v maximálním zútulnění celého velkého areálu, aby si zachoval svůj unikátní přírodní, technický a historický ráz a současně aby splňoval stále se zvyšující nároky návštěvníků na vybavení vodních areálů.

Na dalších sportovištích se také chystají nějaké změny? Slyšel jsem třeba o chystané přístavbě krytého bazénu...
Ta je ve stádiu přípravy projektové dokumentace pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení, na základě kterých budeme žádat o získání dotací. Přístavbou by měl vzniknout 75 metrů dlouhý tobogán, vířivka pro 12 lidí, 2 parní sauny, masérna i místnost pro první pomoc. To vše (kromě tobogánu, který povede pochopitelně vně budovy) vznikne ve stávajících prostorách posilovny a bývalého bytu správce. Vysokomýtský krytý bazén by se tak stal atraktivnějším – lákal by návštěvníky i mimo hlavní plaveckou sezónu, která se odehrává v létě na Tyršově veřejné plovárně. Všem jejím návštěvníkům přeju na závěr hodně slunce a příjemný pobyt!

Rozhovor vedl Pavel Chalupa


Tyršova veřejná plovárna Vysoké Mýto
Provozují : Technické služby Vysoké Mýto, Čapkovská 46, 566 01, Vysoké Mýto

Tel: 465 420498
Foto plovárna

Provoz
(podle počasí od června do září)
denně od 9 do 19 hodin

Ceník vstupného 2009
(včetně tobogánu a skluzavky)
------------------------------------------------------------------------------------------
Jednotlivé vstupné celodenní a sleva po 16 hod:

Děti do 6 let:  zdarma
Děti od 6 do 15 let : 40 Kč (25 Kč)
Důchodci: 40 Kč (25 Kč)
Dospělí: 50 Kč (35 Kč)
Denní úschova do skříněk: 15 Kč

Sezónní permanentka:
(platí pro 1 osobu na celou sezónu)
------------------------------------------------------------------------------
Děti od 6 do 15 let: 700 Kč
Důchodci: 600 Kč
Dospělí: 800 Kč
Kabiny: 150 Kč / měsíc

Permanentka na 10 vstupů:
(1 vstup zdarma, platí i pro více osob. Je nutné předložit k proškrtnutí v pokladně při každém vstupu, není ovšem třeba stát ve frontě.)
Dospělí: 450 Kč
Děti a důchodcii: 360 Kč

Další slevy:
(hromadné zájezdy dětí, studentů, sportovců , táborů atd.pod vedením učitelů, trenérů,vedoucích; je nutné se předem ohlásit)
Děti (ZŠ) - 25 Kč
Studenti - 30 Kč
Dospělí doprovázející skupinu dětí - zdarma