Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 18.1.2020

V Pardubickém kraji se objevil virus ptačí chřipky

21.06.07

Aktuální informace Pardubického kraje
 
Ve středu 20. června 2007 veterináři zjistili virus ptačí chřipky v chovu krůt na farmě v Tisové nedaleko Vysokého Mýta. Jde o první případ nákazy v chovu v České republice. Po oznámení této skutečnosti svolal ještě ve středu večer vicehejtman Pardubického kraje a místopředseda bezpečnostní rady kraje Roman Línek mimořádné jednání této rady.
 
„Obyvatelům obce ani v okolí žádné nebezpečí ani zdravotní rizika nehrozí. Obyvatelé s nakaženými zvířaty do styku nepřichází, pracovníci farmy budou vybaveni ochrannými pomůckami a budou instruováni hygieniky jak se chovat,“ uklidňuje vicehejtman Línek s tím, že je sice potvrzen virus ptačí chřipky, není však specifikován jako vysoce patogenní kmen. Výsledky této specifikace budou známy nejpozději v pátek 22. června. Pokud se potvrdí, budou následovat přísná opatření včetně likvidace chovu a dezinfekce. Současně by bylo vyhlášeno ochranné pásmo (3 km) a pásmo zvýšeného dozoru (10 km). Pro občany by to znamenalo sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat ji a produkty chovu a nepořádat výstavy. Bezpečnostní rada kraje také chce starostům preventivně zopakovat informace o postupech v podobných případech.
 
V současné době je uzavřeno ohnisko viru (areál farmy) a bude uzavřena i silnice v úseku Hrušová – Tisová (odbočka z I/35). Odcházející lidé i technika procházejí dezinfekcí, stejně jako bude dezinfikována celá farma. Vyčištění farmy by mělo být dokončeno do soboty. To vše ve spolupráci hasičů, armády a policie. Zároveň probíhá šetření, jak se virus do chovu dostal.
 
Jednání bezpečnostní rady se účastnili zástupci Pardubického kraje, krajského úřadu, Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, Policie ČR, armády a také krajské hygienické stanice a státní veterinární správy.