Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 11.7.2020

PROJEKT V KORBACHU NA TÉMA PREVENCE PROTI ZÁVISLOSTI A NÁSILÍ

22.11.06

Na podzim loňského roku nás oslovilo partnerské město Korbach v Německu, zda nemají zástupci z Vysokého Mýta zájem, zúčastnit se projektu na téma prevence proti závislosti a násilí. Tento projekt probíhá v Korbachu již několik let, ale letos poprvé se měl konat společně s partnerskými městy Korbachu.
Město Vysoké Mýto se tedy s touto nabídkou obrátilo na střední školy, vzhledem k tomu, že je toto téma především o mládeži. Jediná škola, která se k účasti přihlásila, bylo gymnázium. Přihlásilo šest studentů, což bylo potěšující a rádi jsme sdělili do Korbachu, že Vysoké Mýto nezůstane pozadu a zúčastní se. Bohužel si to gymnázium dva týdny před konanou akcí rozmyslelo a účast odmítlo. Byla to poměrně nepříjemná situace. Korbach nás prosil, abychom se pokusili tedy zajistit někoho jiného. S účastí našeho města již rok počítali a tak bylo Vysoké Mýto uvedeno i ve všech materiálech. Rozhodli jsme se tedy oslovit přímo stavební školu, neboť sami udržují kontakty se zahraničními partnery a byl tedy předpoklad, že nám vyjdou vstříc. Stavební škola neváhala a během několika dnů nadiktovala jména šesti studentů, kteří do Korbachu odjeli.
 
A zde jsou jejich pocity:
 
 
„Prevence bez hranic“
 
PROJEKT S PARTNERSKÝMI MĚSTY KORBACHU NA TÉMA PREVENCE PROTI ZÁVISLOSTI A NÁSILÍ
 
   Ve dnech 25.10. až 31.10.2006 proběhlo v hesenském Korbachu setkání čtyř „partnerských měst“ – Korbach (Německo)
            -Avranches (Francie)
            - Przyce (Polsko)
            - Vysoké Mýto (ČR)
   Francii zastupovali 3 lidé – městský policista (30), streetworker-žena (29) a úředník pro mládež a vzdělání (30).
   Z Polska přijeli 3 učitelky a 1 policista (31).
   Německo zastupovalo 6 studentů z korbašského gymnázia, policista a učitelka.
   Vysoké Mýto měli původně zastupovat studenti z mýtského gymnázia, ale nakonec byli vybráni studenti z VOŠ stavební Vysoké Mýto, a to:
RADEK SÜSSER (24)
JAROSLAVA RYBENSKÁ (23)
STANISLAV KRÁL (21)
TOMÁŠ VÍŠA (23)
LUKÁŠ KOČÍ (23)
IVETA STÝBLOVÁ (22)
   Hlavním cílem tohoto setkání bylo spojit zkušenosti partnerských měst a společně obohatit představy jak bojovat proti násilí a závislosti. Nezůstat jen u úřednických činností, ale doopravdy se sejít a mluvit s lidmi.
   Účastníci byli promícháni a rozděleni do 3 skupin s tématy:
1.      Děti a mládež, integrace
2.      Pořádková prevence
3.      Prevence kriminality
   Výsledky své práce skupiny poté veřejně představili na radnici v Korbachu za účasti starosty Friedricha a tisku.
  
   Během týdne byl program plně nabitý! Mimo workschopu byly do programu zařazeny přednášky např. „Alkohol a doprava“, „Nebezpečí na internetu“, „Cool sein, Cool bleiben“. Zajímavá byla prohlídka budovy policejního prezidia a budovy pohotovostní policie v Kaslu, prohlídka bezpečnostního opatření proti násilí v Korbachu, prohlídka nové korbašské hasičárny, návštěva letiště ve Frankfurtu a prohlídka bezpečnostního úseku.
   V pondělí 30.října proběhlo oficiální zahájení „Korbašského týdne prevence proti násilí a závislosti“.
 
My (nás 6 studentů z VOŠ stavební) jsme se shodli, že tato, pro nás jedinečná příležitost, nám přinesla hodně zajímavých zkušeností a poznatků, které nám v životě hodně pomohou. Víme, jak se chovat v krizových situacích, kdy jsme svědky násilí nebo dokonce oběti. Celá akce byla dokonale připravena – skvělé ubytování, příjemní a ochotní lidé, dokonalá organizace – byli jsme velmi příjemně překvapeni, moc se nám tam líbilo.
 
Za studenty VOŠ stavební Jaroslava Rybenská