Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 19.2.2020

Královská věnna města si zvolila novou královnu

01.11.06

Královská  věnná  města  si  zvolila  novou  královnu
 
„Pojedeme do Mělníka, protože tam je letošní volba královny“, neslo se od úst k ústům mezi přípravnou skupinou a děvčaty, která projevila zájem o tuto zajímavou soutěž.
Ano, již sedmý ročník této soutěže proběhl v sobotu 28. října na Mělníku (jak praví rodilí mělničáci). Když jsme dlouho před soutěží zvažovali jaké asi téma celé soutěže zvolí pořadatelé, nabízela se dvě – soutok dvou našich největších řek Labe a Vltavy a víno spolu s vinařstvím.
Právě víno a vinařství měly soutěžící dívky vhodným způsobem zakomponovat v první disciplíně do svého vystoupení. Výhodu měli domácí, protože žádné z ostatních věnných měst se vínem a vinařstvím v současné době nezabývá. Mělnické vinobraní je známé doma i v zahraničí.
Druhá disciplína  -  tzv. volná  -  nabídla porotě a divákům přehlídku různých žánrů. Viděli jsme latinskoamerické tance, scénky, v malé módní přehlídce i ukázky vlastní tvorby.
Porota to neměla vůbec jednoduché. I mezi diváky se vedly velké diskuse.
Po přestávce jsme na jevišti viděli deset připravených stolků s lahvemi vína a skleničkami různých tvarů a velikostí. Děvčata nastoupila ke svým stolečkům, každá měla vedle sebe jednoho porotce a my jsme pomalu začali tušit, co se bude dít dále. Zdánlivě jednoduchý úkol  -  otevřít vývrtkou láhev vína, byl pro některé velmi náročný. Je pravdou, že ve společnosti otevírá víno muž, nikoliv žena. Nejlépe to však zvládne určitě školený číšník. Tento úkol měl několik částí. V časovém limitu dvě a půl minuty měly dívky otevřít nejdříve červené víno a nalít do džbánku, zkontrolovat zátku, otevřít láhev bílého vína, nalít do správné skleničky a připít si s členem poroty, který všechno pečlivě zaznamenával.
Všichni jsme byli zvědavi, komu bude patřit desátý neobsazený stoleček. Nastoupil k němu spolu s moderátorem Ing. Radim Vajchr, ředitel  Masarykova kulturního domu. Ukázal nám a vysvětlil, že vše kolem vína je vlastně obřad, jehož znalost a dodržování by mělo patřit i k základní výbavě mladého člověka.
Čtvrtá disciplína – promenáda ve společenských šatech – byla už předzvěstí závěru celého večera a vyhlášení  nové královny.
Všechna děvčata nastoupila na jeviště a slovo dostává předseda poroty  Bohuslav Fencl. Napětí dostupuje vrcholu.“ Královnou  českých věnných měst  na rok příští se stává  dívka č.5  Lada Štajglová z Jaroměře“. Jásot i zklamání se prolínaly v příštích okamžicích mezi soutěžícími i diváky. Nově zvolená královna usedá na trůn, přebírá od odstupující královny korunku a postupně k ní se svými dary a gratulacemi přistupují zástupci jednotlivých měst.
Trůnu ve Vysokém Mýtě se ujímá Jana Šlegrová. Děkujeme jí za výborný výkon a reprezentaci města. Právě jejím úkolem bude přivést město Vysoké Mýto do jubilejního roku oslav 745 let města a 700 let  královského věnného města .
Tak tedy nashledanou v roce 2007 při volbě královny českých věnných měst ve Vysokém Mýtě.