Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 20.2.2020

Rekonstrukce budovy bývalého soudu

18.10.06

 
 
PRŮVODNÍ  ZPRÁVA
 
 
 
ÚVODEM NĚKOLIK FAKTŮ:
 
     Stará radnice je prvně připomínána v roce 1433 v souvislosti s vydáním Kutnohorského dekretu králem Jiřím z Poděbrad. Z tohoto období pochází i dochovaná sklepení a gotické klenby a kamenné ozdoby v přízemí objektu, jehož klasicistní průčelí s hodinovou věží patří k nejhodnotnějším v panoramatu náměstí.
     Od roku 1850 se stala budova radnice sídlem okresního soudu a zadní trakt sloužil jako obecní vězení.
     Celý tento architektonicky unikátní soubor budov je především nutno vnímat jak jedinečný urbanistický celek v samém těžišti památkové zóny města.
     Tři zdánlivě oddělené stavby, které jsou majetkem města Vysokého Mýta, by měly být zrekonstruovány a organizačně i stavebně propojeny tak, aby tvořily nedílný, smysluplný a provozuschopný celek. Zcela zásadní podmínkou je přitom zachování celkového původního výrazu stávajících objektů a jejich citlivé navázání na nově navrhované hmoty.
 
 
 
 
CO JE CÍLEM?
 
     Cílem celého záměru je uskutečnit proměnu bývalého soudu a vězení v otevřené a živé  kulturně-společenské centrum.
     Nosnou myšlenkou je přitom vytvoření atraktivního pěšího propojení mezi náměstím a Šemberovou ulicí, které bude lákavé jak pro obyvatele města, tak pro jeho návštěvníky a stane se jakousi pěší páteří celého kompexu.
     Turistickým magnetem by se měla stát zejména galerie nebo stálá expozice vězeňství, ale také restaurace s vyhlášenou kuchyní, příjemná kavárna či kvalitní informační centrum. Také možnost hotelového ubytování v „opravdovém vězení“ nebo jen posezení v otevřeném átriu s malou vodní plochou či návštěva konšelského vinného sklepa hluboko v podzemí, to vše jsou možné cíle vaší návštěvy, stejně jako třeba účast na semináři o historii mlýnů v povodí řeky Loučné, pořádané ve velkém multifunkčním sále v 1. poschodí. A pokud se vám tady bude líbit, určitě se sem vrátíte na některý z plesů, konaných každoročně ve velkém sále....
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A CO JE V ROCE 2010 UVNITŘ?
 
 
 
     Pojďme se tam společně podívat!
     Z největšího čtvercového náměstí  v Čechách vcházíme starými dubovými vraty do prostorů, kde se celé roky nic nedělo.
 
     Kdysi sem chodívali lidé s obavami před rozhodnutím justice a následnými represemi, my ale dnes přicházíme se zvědavostí a očekáváním....
 
     První dojem je příjemný, je tady živo, ale ne hlučno, odněkud ze skrytých reproduktorů zní nevtíravě Vivaldi.
 
     Za prosklenými dveřmi napravo je městské informační středisko, kde si můžeme zakoupit mapu města a okolí nebo lístky do divadla a také vybrat pohlednice se známkou a pamětním razítkem. Je zde možné získat informace o ubytování ve městě a stejně tak údaje o příjezdech a odjezdech autobusů a vlakových spojů.
 
     Naproti, po levé ruce míjíme příjemný café-bar, za skleněnou stěnou je vidět několik lidí sedících u stolků a popíjejících kávu či čtoucích denní tisk, v internetovém rohu kavárny skupina mladých lidí surfuje po internetových stránkách. Ze dveří kavárny právě vychází mladý pár a nás na okamžik ovane vůně  dobré kávy a čerstvého pečiva, ale odoláváme a míříme po impozantním klasicistním schodišti, prosvětleném skleněnou střechou, do 1. poschodí, na výstavu francouzských impresionistů, konanou v rámci česko-francouzských dní. Výstava, která dnes končí, je instalována ve velkém multifunkčním sále, který nás překvapí svou rafinovanou jednoduchostí.
 
     V sále se pohybujeme podobně jako v ulicích města a to díky technicky dokonalému závěsnému systému, umožňujícímu umístit obrazy přímo do prostoru.
     Pódium a několik řad židlí potvrzují skutečnost, že se tu večer koná závěrečná přednáška o výtvarném umění 19. a 20. století.
 
    Přecházíme do stálé výstavní síně galerie, kde současně probíhá výstava mladých vysokomýtských fotografů a kromě  zajímavých fotografií obdivujeme čistotu tohoto prostoru, prosvětleného střešními světlíky. Průhledem přes spuštěné žaluzie dolů do átria zjišťujeme, že se venku, u stolků pod barevnými slunečníky,  podávají obědy a tak rychle sjíždíme tichým proskleným výtahem do pasáže v přízemí, abychom obsadili právě uvolněný stůl hned vedle vodní plochy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     Obsluha je tady stejně znamenitá jako jídlo a tak není divu, že je o místa, jak uvnitř, tak i tady venku, stále značný zájem.  Po výborném obědě si dáváme ještě zmrzlinový pohár a otevřenými dveřmi k nám doléhají tóny klavíru, na který někdo improvizuje uvnitř restaurace.
 
     Při odchodu nám ještě ochotný fotograf z protějšího obchůdku Fotolab nabízí společnou fotku na památku a kolem květinového obchůdku už míříme do stálé expozice vězeňství, umístěné v přízemí budovy v zadním traktu.
 
       Cestou nás předbíhá několik malých dětí v barevných kostýmech, v hotelové hale v 1. poschodí totiž bude představení dětského divadelního kroužku místní LŠU. U východu z pasáže směrem do Šemberovy ulice obdivuje hlouček lidí polykače ohně, ale mi už vstupujeme do prostoru regionálního muzea.
 
     Expozice vězeňství nabízí opravdu vzrušující podívanou, v jedné z cel je dokonce i neslavně proslulá železná panna a taky se tu od ochotné průvodkyně dozvídáme, že hotelové ubytování o patro výš je řešeno v podobném stylu a snídani prý tam můžeme na přání dostat na pokoj, kterým je opravdová cela , v plechovém ešusu!
 
     Zvědavost nám nedá a tak po schodišti vystupujeme do hotelové části a míříme k recepci. Na náš dotaz ohledně ubytování se dozvídáme, že volný už je jenom jeden dvojlůžkový pokoj a apartmán a to ještě jen na jednu noc. Od zítřka je totiž celá kapacita  hotelu rezervována pro účastníky kongresu, pořádaného Autoklubem ČR k jubileu firmy Sodomka, která se tala zakladatelem karosářské tradice ve Vysokém Mýtě.
 
     V podkroví zadního traktu, přímo nad hotelem, jsou totiž rozsáhlé výstavní prostory a depozitáře regionálního muzea, proto byl ze Šemberovy ulice přistavěn k průčelí objektu prosklený nákladní výtah. Tam se tedy půjdeme na historické automobilové skvosty podívat zítra.
 
     Dáváme s manželkou přednost pohodlnému apartmánu s vyhlídkou do útulného átria, zatímco naši přátelé se odcházejí ubytovat do své dvojlůžkové „cely“.
 
     Pokud je tam opravdu nezamknou na doživotí nebo na několik let, sejdeme se navečer v konšelském sklepě v podzemí. Mají tam prý vynikající značková vína z Moravy, tak uvidíme....
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KOLIK TO VŠECHNO BUDE STÁT?
 
 
     Náročná rekonstrukce celého komplexu předpokládá využití všech myslitelných finančních zdrojů, včetně dotačních titulů a grantů z Evropské unie, soustředěných do rukou jednoho investora, kterým by mělo být město Vysoké Mýto.
 
     Pro vlastní realizaci je důležitá také možnost rozdělení celé investice na několik etap výstavby
 
 
Orientační propočet stavebních nákladů:
Rekonstrukce stávajícího objektu       cca 10.680 m3 x  5.800,- Kč/m3 = 61.944 tis. Kč
Přístavba (novostavba)                           cca   2.300 m3  x 5.000,- Kč/m3 = 13.000 tis. Kč
Novostavba galerie                                 cca      720 m3  x 4.500,- Kč/m3 =   3.240 tis. Kč
Cena celkem                                                                                                  78.184 tis. Kč
 
Uvedená cena je bez DPH, k ceně nutno připočítat DPH platnou v době realizace. Cena odpovídá stavbě provedené z běžných standardních materiálů a dle zvolených standardů a technologie specielních zařízení se může měnit.
 
 

Cena projektu pro stavební povolení

Cena projektu je stanovena dle Výkonového a honorářového řádu ČSSI. Stavba je zařazena do kategorie 4 Pozemní stavby, honorářová zóna IV. Fáze 1,4.
Cena dle sazebníku                                                                                1.635 tis. Kč
Inženýrsko-geolog.průzkum pro novostavbu                                            30 tis. Kč
Průzkum stavebně technický a průzkum stáv. inž. sítí                            25 tis. Kč
Cena celkem                                                                                       1.690 tis. Kč
 
Vzhledem ke znalosti místních poměrů, objektu a vztahu patriotů města nabízíme slevu cca 20 %, tj. 340 tis. Kč
Výsledná nabídková cena činí    1.350 tis. Kč + DPH.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Říjen 2006                                                                           Ing. Arch. Milan Košař