Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 9.8.2020

Nakládání s domácím odpadem a použitými rouškami v době epidemie

24.03.20

Svoz komunálního odpadu, ilustrační foto Ivana PokornáStátní zdravotní ústav vydal doporučení pro nakládání s použitými ochrannými pomůckami v době koronavirové epidemie. Domácnosti v karanténě by měly svůj veškerý odpad včetně použitých roušek a kapesníků ukládat do pytlů a zavázané pytle odkládat výhradně do směsného komunálního odpadu. Pro domácnosti, které nejsou v karanténě, se kromě vkládání použitých roušek do směsného odpadu, v třídění odpadů nic dalšího nemění.

 

 

Jak nakládat s rouškami v domácnostech bez karantény:

Použité roušky vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte. Následně jej vložte do dalšího plastového obalu a znovu zavažte. Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do popelnice na směsný komunální odpad. Pro nakládání s komunálními odpady u zdravých lidí se v současné době nic nemění, včetně způsobu třídění odpadu.

 

Jak nakládat s rouškami v domácnostech v hygienou nařízené karanténě:

Použité roušky vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte a povrch pytle dezinfikujte. Pokud použijete tenčí materiál, je potřeba dát dva pytle a dezinfikovat vnější. Přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané. Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do popelnice na směsný komunální odpad. V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků, kteří svážejí odpad.

 

Po manipulaci s odpady je vždy nutné umývat si ruce mýdlem a vodou, případně desinfekcí.