Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 9.8.2020

Vysokým Mýtem se přelila velká vlna solidarity

21.03.20

Mejto sije rousky1Nedostatek ochranných prostředků trápí celé Česko a vede všechny k improvizaci. I ve Vysokém Mýtě nastartoval ochotu ke vzájemné pomoci. Mnoho lidí už několik posledních dní šije roušky a rozdává je potřebným. „V našem městě je plno dobrovolníků, kteří jsou ochotní pomoci, hlavně seniorům a těm, kdo neumí šít a nemohou si roušky sehnat, protože je jich opravdu nedostatek,“ řekla radní a ředitelka gymnázia Blanka Kysilková.

 

Vyrábí je jednotlivci i organizované skupiny. Mezi nimi jsou například zaměstnanci úřadu, či gymnázia. Šije se i v Mikádu – středisku volného času. „Po prvních informacích po víkendu jsme se s kolegyní tady sešly a každá jsme v ruce držela svoje první výrobky. Během dopoledne se začaly šířit informace, že ochranných prostředků je nedostatek. Od té doby jsme už pokořily pětistovku. Podělily jsme městské lesy, Policii České republiky, část městského úřadu, sociální služby a Naději,“ sdělila ředitelka Helena Kejzlarová.  

 

Ve Vysokém Mýtě vznikla také Facebooková stránka Mejto šije taky roušky, kterou založila Renata Jílková. „Píšou jak lidi, kteří potřebují roušky, tak různé organizace z našeho města, stejně tak lidi, kteří šijí po doma, kteří mají látky a neumí šít. Všichni dávají dohromady materiál, stroje a potom i odbytiště,“ vysvětluje Zuzana Kejzlar.

 

Pomoc potřebují nejvíce senioři, kteří patří k nejohroženějším skupinám koronavirové pandemie. V sobotu 21. března dodala do Naděje dvě stě roušek také parta z gymnázia. Mimo zaměstnanců gymnázia je vyrábí rodiče studentů, kamarádi, či příbuzní. „Další budou připraveny na pondělí. Vím, že ta pomoc je důležitá, protože obyvatelé Naděje roušky nemají a personál je taky nutně potřebuje,“ řekla Blanka Kysilková. Studenti gymnázia se také nabídli, že pomohou s desinfekcí a péčí o roušky.

 

Vysokém Mýtem se se přelila velká vlna solidarity. „Děkuji všem, kteří se na sociálním odboru přihlásili jako dobrovolníci a jsou připraveni, jsou v záloze. Chtěla bych všem dobrovolníkům za město Vysoké Mýto poděkovat, protože bez jejich práce, jejich ochoty, úsilí i času bychom na tom byli o hodně hůř,“ dodala Blanka Kysilková.

 

Reportáž Mejto šije roušky naleznete ZDE