Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 2.6.2020

Z Programu regenerace město opraví střechu velké věže Litomyšlské brány

04.04.19

Litomyslska brana webZastupitelstvo města schválilo rozdělení finančního příspěvku z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na obnovu památek ve vysokomýtské městské památkové zóně. „V letošní roce jsme rozdělili 1 845 tisíc korun. Pamatujeme na významné městské i církevní památky a s příspěvkem může počítat i vlastník měšťanského domu,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Z příspěvku půjde milion korun na obnovu břidlicové krytiny na velké věži Litomyšlské brány. S 380 tisíci korunami se počítá na první etapu restaurování oltářního obrazu Petra Brandla Nanebevzetí Panny Marie v kostele sv. Vavřince. Dalších 270 tisíc korun zastupitelé schválili na restaurování nástěnných maleb v měšťanském domě č. p. 107. Zbývajících 195 tisíc korun je určeno na restaurování vitrážových oken v kostele Nejsvětější Trojice. Zároveň zastupitelé schválili finanční příspěvek z rozpočtu města ve výši 10 % z celkově uznatelných nákladů oprav jako povinné spolufinancování města na obnovu památek jiných vlastníků.

 

V loňském roce kromě příspěvku z Programu regenerace město rozdělilo i dvě stotisícové odměny za první místo v Pardubickém kraji a za umístění mezi třemi finalisty celostátní soutěže Historické město roku 2017. Ve druhé polovině roku obdrželo ještě 370 tisíc korun z rezervy Programu regenerace. „Vloni jsme opravili fasádu na secesním domě v Komenského ulici. Přispěli jsme na restaurování čtyř vitrážových oken v kostele svatého Vavřince, kamenného soklu a obnovu vstupního schodiště v Husově sboru. Další peníze šly na obnovu prvků a opravy dvou domů v historickém centru města. Z rezervy jsme podpořili restaurování secesních vitrážových oken v kostele Nejsvětější Trojice,“ řekl místostarosta Martin Krejza.

 

Foto Radek Štěpán