Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 27.6.2019

Dětské centrum Veská zprovoznilo ve Vysokém Mýtě byt pro znevýhodněné děti

25.10.18

DSC 0188Dětské rodinné centrum kromě zdravotnických služeb provozuje také pobytové služby dětem, které jsou postižené krizí rodiny. Možnost dočasného pobytu v samostatné domácnosti mimo centrum ve Veské a Holicích měly donedávna pouze v Pardubicích. Nyní otevřelo nový byt i ve Vysokém Mýtě. „Zařízení slouží dětem, o které se rodina nemůže z různých důvodů postarat. Pobytové služby nabízejí okamžitou pomoc. Jedná se o dočasný pobyt v délce maximálně jednoho roku. Většinou však poskytujeme zázemí a pomoc dětem po dobu několika týdnů či měsíců,“ sdělila Markéta Tauberová, ředitelka DC Veská.

 

V bytě ve Vysokém Mýtě mohou bydlet až čtyři děti, o které bude postaráno 24 hodin denně. Pobyt je velmi podobný chodu běžné domácnosti. Děti samozřejmě chodí do školy nebo pomáhají v péči o byt. „Bydlení rodinného typu je pro děti jednoznačně pozitivní záležitostí. Pokračujeme v trendu, který jsme v minulosti nastolili. Snažíme se tedy dětem, které nemají to štěstí žít v běžné rodině, normální prostředí co nejvíce přiblížit,“ sdělil Ladislav Valtr, radní pro zdravotnictví.    

 

Nový byt 3+1 je plně vybaven a připraven na malé obyvatele. V DC Veská mají více jak než roční zkušenost s fungování této služby. „V Pardubicích jsme měli volno v bytě pouze několik dní v roce,“ poznamenala Markéta Tauberová.

 

S radním Ladislavem Valtrem se na nový byt přišel v úterý podívat i starosta Vysokého Mýta. „Jedná se o součást systému služeb pro ohrožené rodiny a děti v Pardubickém kraji. V našem městě funguje například Azylový dům, a toto je další druh služby, kterou v našem městě máme,“ řekl František Jiraský.   

 


Text a foto Petr Šilar

 

DSC 0191 DSC 0193
   
DSC 0195