Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 23.9.2020

Opravy školních budov dokončeny v předstihu

27.08.20

Slavnostní otevření kuchyně v MŠ Čtyřlístek, foto Marie LněničkováKaždý rok o prázdninách město provádí ve školních budovách nejrůznější opravy až po rozsáhlejší rekonstrukce. Koronavirová epidemie a nouzový stav, během kterého byly školy uzavřeny, paradoxně stavební a udržovací práce uspíšily. Mohly začít dřív, než bylo s ohledem na výuku naplánováno, a tím i dříve skončit.

 

Dříve dokončena byla například renovace podlahy v městské sportovní hale a také rekonstrukce hospodářského pavilonu v Mateřské škole Čtyřlístek. Školní kuchyně v mateřské škole už na rekonstrukci čekala, byla ve špatném stavu jak ze stavebního hlediska, tak i zařízení. Do zrekonstruované kuchyně město pořídilo nové gastro vybavení. Rekonstrukce hospodářského pavilonu byla největší letošní stavební akcí ve školních budovách, včetně výměny gastro zařízení stála 6,4 milionů korun.

 

Zrekonstruované hřiště u ZŠ Jiráskova, foto Ondřej HalamaNa druhém stupni Základní školy Javornického město vyměnilo osvětlení v učebnách. U Základní školy Jiráskova provedlo rekonstrukci hřiště s umělým povrchem. A do Speciální základní a praktické školy nechalo město zhotovit nové vestavěné skříně. Dokončila se rovněž rekonstrukce elektroinstalace ve dvou pavilonech Mateřské školy Slunečná. „Předpokládáme, že se bude pokračovat i v dalších pavilonech. Zvažujeme také kompletní rekonstrukci hospodářského pavilonu,“ řekl starosta František Jiraský. V nejbližší době ve školce proběhne rekonstrukce kanalizační přípojky, protože v současné době každý pavilon má svůj miniseptik, ze kterého jde odpad do kanalizace. „Tento systém je dožilý, proto se šachty budou rušit a propojí se do kanalizace. Každoroční problémy s vyvážením jímek a čištění by pak měly být minulostí,“ vysvětluje starosta. Mateřské školy se v budoucnu budou týkat i úpravy v ulici Slunečná a její napojení do ulice Čapkovská, které by měly umožnit i bezpečnější provoz. Mělo by se definitivně vyřešit i parkoviště v areálu bývalých technických služeb, které je nyní provizorně upravené a slouží hlavně pro potřeby školky. Součástí akce by zřejmě byl i obslužný příjezd ke školní kuchyni.

 

Město připravuje i vestavbu podkroví v základní umělecké škole. „Hlavním impulsem je havarijní stav jak krytiny, tak i dřevěných konstrukcí krovu na dolní budově školy. Vestavbou vyřešíme potřebné rozšíření výukových prostor. V podkroví vzniknou dvě učebny a zázemí pro dramatický obor,“ řekl František Jiraský.

 

Další stavební akce město chystá v Základní škole Javornického. „Plánujeme opravu sociálních zařízení na obou stupních Základní školy Javornického, které jsou ve špatném stavu. A připravujeme také úpravy zahrady u prvního stupně školy v parku Otmara Vaňorného, kde by mělo být zrekonstruováno oplocení, které zahradu odděluje od okolního parku. Měly by tam být i nové zpevněné povrchy, nový mobiliář a přírodně edukační prvky,“ dodal starosta.

 

Foto Ondřej Halama a Marie Lněničková

Reportáž ze zrekonstruovaného hospodářského pavilonu Mateřské školy Čtyřlístek