Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 21.9.2020

Výstava fotografii připomíná 30 let od odchodu okupačních sovětských vojsk z Vysokého Mýta

08.07.20

Foto Stanislav Loskot

Výstava KDYŽ PŘIŠLA SVOBODA zpřístupněná v chodbě staré radnice na náměstí Přemysla Otakara II. připomíná 30 let od odchodu okupačních sovětských vojsk z Vysokého Mýta. Jsou na ní představeny fotografie z demonstrace za odchod sovětských vojsk 23. ledna 1990 a zachycen odchod okupačních vojsk. Poslední skupinu tvoří fotky zdevastovaných vojenských areálů a pro srovnání i jejich současnou podobu. "Chtěli jsme ukázat klíčové události novodobých dějin města. Příchod okupační armády do Vysokého Mýta i její odchod v roce 1990 jsou milníky, na které bychom neměli zapomínat,“ řekl místostarosta Martin Krejza.

 

„Po sametové revoluci v listopadu 1989 panoval ve společnosti všeobecný požadavek na odsun sovětské armády z Československa. Vyjednávání mezi československou a sovětskou vládou probíhala od ledna 1990. Otázka odsunu okupačních vojsk patřila z pochopitelných důvodů i mezi priority Občanského fóra ve Vysokém Mýtě,“ uvedl historik regionálního muzea Vojtěch Barcal.

 

 

Místní koordinační výbor Občanského fóra svolal 23. ledna na vysokomýtské náměstí masovou demonstraci, na které občané města požadovali odchod okupačních vojsk nejpozději do zahájení prvních svobodných voleb v červnu 1990. „K odchodu Sovětů z Vysokého Mýta došlo hned v první vlně vyjednaného odsunu. V jarních měsících roku 1990 se tak z města postupně začala stahovat těžká technika následovaná vojáky, důstojníky i jejich rodinnými příslušníky. Již v srpnu 1990 mohla být do městské hradby vsazena pamětní deska připomínající více než dvacetiletou okupaci města a odchod Sovětské armády,“ dodal Vojtěch Barcal.

 

Po odchodu okupačních vojsk byly vojenské areály a budovy převedeny do majetku města. „Vysoké Mýto využilo příležitost a po předání budov a areálů od Ministerstva obrany okamžitě začalo jednat o jejich novém využití. S odstupem času vidíme, že správná rozhodnutí přispěla k prosperitě města,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Výstava je přístupná v provozní době městského úřadu.

 

 

 Foto ze sbírek Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, Radek Štěpán 

 

Foto Jiří Jareš Foto Jiří Jareš
   
Foto Stanislav Loskot Foto Radek Štěpán
   
Foto Stanislav Loskot Foto Radek Štěpán
   
Foto Radek Štěpán