Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 11.8.2020

Sgrafita na Pražské bráně projdou obnovou

01.07.20

Sgrafita na Pražské bráně, foto Ondřej HalamaMěsto provede opravu sgrafitové výzdoby nad lomeným portálem Pražské brány, protože se na ní objevilo drobné poškození způsobené otřesy z projíždějící dopravy a trhlinami do zdiva pod ochozem zatékalo. Pokračující erozi omítky město předešlo před třemi roky, kdy opravilo malou věž a ochoz, ve kterém položilo novou hydroizolaci. Letos v letě na tuto opravu naváže a opraví sgrafitovou výzdobu.  „Na opravu sgrafit využijeme finanční prostředky z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který se nám daří dlouhodobě a úspěšně využívat,“ řekl starosta František Jiraský. Náklady na opravu sgrafit budou přibližně 250 tisíc korun, z toho více než polovinu zaplatí dotace.   

 

 

Sgrafitová výzdoba nad lomeným gotickým portálem původně vycházela z kreseb Mikoláše Alše. Na vnější straně brány se nalézá figurální sgrafito představující svatého Václava na bílém koni, po stranách dole jsou dva městské znaky, vlevo s původním drakem, vpravo současný znak se svatým Jiřím.

 

Na opačné straně brány směrem k náměstí je barevné sgrafito s městským znakem znázorňujícím svatého Jiří zabíjejícího draka. Znak je obklopen akantovými rozvilinami. Mezi tímto sgrafitem a gotickým portálem je malovaná vlající stuha s nápisem Ku památné minulosti veliké a těžké.