Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 1.11.2020

Dvacet let partnerství s Korbachem

30.06.20

Saframentská kapela v Korbachu 2017, foto Lukáš VagnerPřed dvaceti lety 30. června 2000 podepsali starostové Bohuslav Fencl a Wolfgang Bonhage dohodu o partnerství mezi Vysokým Mýtem a Korbachem. Avšak přátelství a kontakty mezi oběma městy vznikly již mnoho let předtím. Úplně prvním impulsem byla iniciativa předsedy plaveckého oddílu a ředitele plavecké školy ve Vysokém Mýtě Augustina Karla Andrle Sylora, který, když se dozvěděl, že město Korbach pořádá v rámci oslav 1 000 let svého trvání plaveckou štafetu na 1000 x 100 m, tak se rozhodl uspořádat podobnou štafetu ve Vysokém Mýtě. A pozval na ni také plavce z Korbachu.

 

Cestování bylo tehdy značně problematické, ale korbašští plavci na závody v roce 1982 nakonec přijeli. O dva roky později přicestovali vysokomýtští plavci do Korbachu. Od té doby se plavci setkávali na závodech ve Vysokém Mýtě i v Korbachu pravidelně.

 

Po roce 1989 navázalo kontakty vedení měst, školy a spolky, umělci a později i hasiči. Mezi prvními byly pěvecké sbory Otakar a Eintracht, Gymnázium Vysoké Mýto a Alte Landesschule Korbach, odborné a základní umělecké školy. Nové zkušenosti čerpali i praktikanti z obou měst a zaměstnanci městských úřadů. „Snad nejprospěšnější spolupráce se rozvinula mezi Speciální základní školou a praktickou školou Vysoké Mýto a Paul-Zimmermannovou školou v Korbachu. Ta nakonec dosáhla takové intenzity, že se projevila i ve výuce. Zasloužila se o to celá řada lidí, zvláště Helena Roubalová,“ vzpomíná místostarosta Martin Krejza.

 

Bubeníci z Korbachu na Městských slavnostech 2018. foto Ivan KrejzaZástupci Vysokého Mýta a Korbachu se pravidelně setkávají v červenci na Staroměstských slavnostech v Korbachu a v září na Městských slavnostech ve Vysokém Mýtě. Těchto kulturních akcí se účastní také kapely a soubory z obou partnerských měst.

 

Během té dlouhé doby již naše město reprezentovalo mnoho souborů a spolků, ať již na zmíněných slavnostech nebo při jiných příležitostech. Byly mezi nimi taneční skupiny, například T-komplex, také dechová hudba, výtvarníci, divadelní soubor Malá scéna, hudební skupiny Betl Band, W.A.F., Mixed Pickles, Gri-Gri, Oysters, Dědovy blechy, The Shookies, soubory ZUŠ Vysoké Mýto – Big Band, Projekt II, Dixie Factory, saxofonové kvarteto, Saframentská kapela, dětský pěvecký sbor Rubínek, dále pěvecké sbory Otakar a Da Chiesa.

 

Při příležitosti 10. výročí od podpisu partnerské smlouvy se ve Vysokém Mýtě, Korbachu a Pyrzycích uskutečnily společné koncerty žáků hudebních škol těchto partnerských měst. Jednalo se dosud o největší, nejnáročnější, a zároveň i nejúspěšnější společný projekt.

 

V letošním roce se Staroměstské slavnosti v Korbachu kvůli koronovirové situaci neuskuteční. Dvacáté výročí od podpisu smlouvy o partnerství si proto zástupci měst připomenou až v září na Městských slavnostech ve Vysokém Mýtě. „Rád bych korbašským přátelům za dosavadní dlouholetou spolupráci oficiálně poděkoval. Nebude to na Staroměstských slavnostech v Korbachu, jak jsem původně předpokládal, ale až na Městských slavnostech ve Vysokém Mýtě,“ řekl starosta František Jiraský.