Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 1.11.2020

Za 30 let po odchodu okupačních vojsk se některá místa změnila k nepoznání

22.06.20

Za 30 let po odchodu okupačních vojsk se některá místa změnila k nepoznáníVyužitá příležitost. I tak by se dala nazvat reportáž o proměně míst, která přesně před třiceti lety opustila okupační sovětská armáda. Ani se nechce věřit, jak to ve Vysokém Mýtě tehdy vypadalo. V celém Československu bylo do roku 1990 umístěno pět okupačních sovětských divizí. Jedna z nich sídlila ve Vysokém Mýtě. „Pod ní spadaly další menší jednotky, a ty byly umístěny nejenom ve Vysokém Mýtě, ale i v dalších obcích Pardubického kraje. Přesný počet vojáků, kteří byli umístěni ve Vysokém Mýtě, neznáme. Sovětská armáda ho pochopitelně nikdy neposkytla, takže vycházíme z odhadů. Uvádí se, že zde mohlo žít kolem sedmi tisíc vojáků,“ řekl ředitel regionálního muzea Jiří Junek.

 

„Přítomnost sovětské posádky město zatěžovala jak z hlediska fyzického, tak i morálního,“ uvedl starosta František Jiraský. Její odchod byl proto jedním z hlavních požadavků místního Občanského fóra už v roce 1989. Vysokému Mýtu se díky rozhodnému postupu podařilo dostat do první vlny a sovětská armáda odešla z města už v červnu 1990.

 

Po sovětské armádě zůstaly zdevastované areály, které bylo potřeba zbavit ekologických zátěží a najít jim nové využití. „Stav přebíraných objektů byl strašlivý. Byly tady černé stavby a obrovská ekologická zátěž. Dnes to tady vypadá mnohem líp, ale stále je zde potřeba ledacos udělat,“ vysvětluje místostarosta Martin Krejza.

 

Jedním z velkých vojenských areálů se nalézá mezi ulicemi Prokopa Velikého a Žižkova. Jako poslední projdou tato veřejná prostranství v dohledné době revitalizací. „Realizace první etapy by mohla započít v příštím roce a počítáme, že to je práce na jeden rok,“ řekl místostarosta.

 

„Vysoké Mýto mělo velké štěstí, že po předání budov a pozemků od Ministerstva obrany městu se hned začalo s plánováním jejich využití, s přestavbami a výstavbami. Postupem času se ukázalo, že to byla využitá příležitost. Myslím si, že Vysoké Mýto i kvůli tomu je dneska tak prosperujícím a hezkým městem,“ dodal starosta.

 

Reportáž Za 30 let po odchodu okupačních vojsk se některá místa změnila k nepoznání